Karbonhidrat Nedir? Karbonhidratın Vücudumuz İçin Önemi Nedir?

Ana sayfa » sağlık » Karbonhidrat Nedir? Karbonhidratın Vücudumuz İçin Önemi Nedir?

karbonhidratlar, karbon, oksijen ve hidrojenden oluşan geniş bir besin grubunu oluşturur. hücrelerin bileşiminde protein ve yağ ile birlikte bulunan ve hücrelerin etkinliklerini sağlayarak, yedek besin ihtiyacını karşılayan karbonhidratlar önemli bir besin unsurudur.

karbonhidrat, proteinin vücut enerjisi için kullanılmasını önler ve vücudun proteine olan ihtiyaç dengesini sağlar. gözde, deride,  kemik iliklerinde, akciğer ve karaciğerde bulunan karbonhidratlar, dokularda proteine bağlanarak kanın pıhtılaşmasını önlemekte ve vücudun direncini artırmaktadır.

karbonhidrat nedirkarbonhidratlar, vücutta enerjiye dönüşen, vücudun enerji ihtiyacını karşılayan besin unsurudur. günlük enerjinin %60-70’i karbonhidratlardan sağlanır. bu bakımdan yetişkin bir insanın günlük karbonhidrat ihtiyacı 340 gr.dır.

hayvansal kaynaklı besin maddelerinde karbonhidrat çok az miktarda bulunur. bitkisel kaynaklı besin maddeleri ise karbonhidrat yönünden çok zengindir. tahıllar, baklagiller, sebze ve meyveler, şeker, nişasta, bal ve üzüm karbonhidrat kaynağı besinlerdir.

“Karbonhidrat Nedir? Karbonhidratın Vücudumuz İçin Önemi Nedir?” ile ilgili 6 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.