Karacaoğlan Kimdir? Karacaoğlan Hakkında Bilgi

Ana sayfa » biyografi » Karacaoğlan Kimdir? Karacaoğlan Hakkında Bilgi

Yaklaşık 1606 yılında doğduğu tahmin edilen Karacaoğlan, önemli bir halk şairimizdir. Hayatı hakkında çok fazla bir bilgi ne yazık ki yoktur. Ancak kesin olan bir şey vardır ki; halk şiiri geleneğinde adeta bir çığır açmıştır. Karacaoğlan’ın nereli olduğu konusunda da kesin bir bilgi yoktur. Kimileri Kozan’lı olduğunu ileri sürerken, diğer bir görüş Gaziantepli olduğu yönündedir. Mersinli, Belgrad’lı olduğu yönünde de görüşler vardır. En kuvvetli görüş ise Çukurova’da doğduğu, Türkmen aşiretlerinden olduğudur. İsmi bazı kaynaklarda Simayil olarak geçer. kendi şiirlerinde ise Halil ve Hasan olarak geçer.

Akşehirli Hoca Hamdi Efendi’nin anılarından Karacaoğlan’ın yetim büyüdüğü, çirkin bir kızla evlendirildiği bilinir. İki kız kardeşini de yanına alarak genç yaşta yaşadığı yerden ayrıldı. Bursa’ya gitti. Anadolu’yu ve Rumeli’yi gezdi. Karacaoğlan’ın 96 yaşında öldüğü bilinir. Ancak öldüğü yer de kesin olarak bilinmiyor. Mezarının İçel Mut ilçesi Karacaoğlan Tepesinde olduğu sanılıyor.

karacaoğlanKaracaoğlan’ın şiirinin kaynağı içerisinde yaşadığı göçebe toplumun gelenekleri ve doğası oluşturur. Doğa ve aşk teması şiirlerinde belirgin bir şekilde kendini hissettirir. Bunları açık, net bir dille anlatır. Gerçekçidir. Yaşanmışlıkları ele alır.

O dönemin diğer saz şairlerinden farklı olarak Divan Edebiyatı’nın etkisinden uzak kalıp, Anadolu insanının günlük konuşma dilini kullandı.Deyim ve benzetmeleri bolca kullandı. Mecaz ve mazmunlara da şiirlerinde bolca yer veren Karacaoğlan, bazı şiirlerinde ölçüye uygunluğu sağlamak için hece düşmelerine de başvurdu.

Etkilendikleri arasında Pir Sultan Abdal, Âşık Garip, Köroğlu, Öksüz Dede, Kul Mehmet vardır. Gevheri, Dadaloğlu ise etkiledikleri arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.