Kaplumbağa Nasıl Bir Hayvandır? Kaplumbağa Hakkında Bilgi

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Kaplumbağa Nasıl Bir Hayvandır? Kaplumbağa Hakkında Bilgi

Kaplumbağa nasıl bir hayvandır? Kaplumbağa hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımız size göre. Kaplumbağalar en sevimli sürüngen hayvanlardan. Tosbağa adıyla da bilinen kaplumbağaların özelliklerine bir bakalım.

Kaplumbağa Nasıl Bir Hayvandır?

Bilindiği üzere kaplumbağaların çok sert bir kabukları vardır ve bu onların evleridir. Çok yavaş olmalarıyla bilinen kaplumbağalar evleri olarak kabul edilen kabuklarıyla bir yerden bir yere giderken hiç de acele etmezler.

Kaplumbağa Türleri Nelerdir?

Kaplumbağaların dünya üzerinde 250 kadar türü mevcuttur. Ülkemizde de bulunan kaplumbağa türleri arasında benekli, hermann, yeşil, fırat, nil, sini ve çizgili kaplumbağa sayılabilir.

kaplumbağa nasıl bir hayvandır

Kaplumbağa Kaç Yıl Yaşar?

Oldukça uzun ömürlü oldukları bilinen kaplumbağalar yüz elli yıl kadar yaşayabilirler.

Kaplumbağa Ne Yer?

Kaplumbağaların dişleri yoktur ancak damakları oldukça serttir ve diş görevi görürler. Kaplumbağa ne ile beslenir sorusunun cevabı kaplumbağanın türüne göre farklılık gösterir. Yani karada yaşayan kaplumbağalar otçul iken suda yaşayan kaplumbağalar daha çok etçildir. Karada yaşayan kaplumbağaların en sevdiği yiyeceklerin başında marul gelir. Suda yaşayan kaplumbağalar ise alabalık gibi tatlı su balıklarını yemeyi severler. Açlık konusunda kaplumbağalar oldukça dayanıklıdırlar.

Kaplumbağaların Diğer Özellikleri

Kaplumbağalar kış uykusuna geçen hayvanlardandır. Deniz kaplumbağaları ise kış uykusuna yatmak yerine göç etmeyi tercih ederler.

Oldukça hassas burunları vardır, iyi koku alırlar ve yiyeceklerini bu sayede bulurlar. Ayrıca gözleri de iyi görür ancak buna karşılık kulaklarının pek de iyi duyduğu söylenemez.

Yumurtlayarak çoğalan kaplumbağalar yaklaşık iki ayda yumurtadan çıkarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.