Kanyon Nedir? Nasıl Oluşur?

Ana sayfa » coğrafya » Kanyon Nedir? Nasıl Oluşur?

Kanyon, İspanyolcada boru anlamına gelir. Kanyonlar, dev kaya oyuklarıdır. derin ve dik duvarlı büyük vadilerdir. belki inanması zor ama bu ürkütücü ama bir o kadar da doğa harikası derin vadiler, ırmak akıntılarının kayaları aşındırması sonucu yani suların gücüyle oluşmuştur. ırmakların aynı şekilde açtığı ancak daha küçük olan vadilere ise boğaz denir.

Dünyadaki kanyonlara en güzel örnek ABD yer alan ve derinliği 1500 metreyi bulan Büyük Kanyondur. uzunluğu ise 446 metre olan bu kanyon doğanın görsel anlamda insana sunduğu en güzel armağanlardan biridir. suların gücüyle kayaların aldığı ilginç şekiller, her

kanyon nedir

kaya katmanının griden, beyaza, kahverengiden mora farklı tonlardaki renkleri tam bir görsel şölen sunar. ki zaten Büyük Kanyon 1919’dan beri ulusal park durumundadır.

bol bol turist ziyaretine sahne olan Büyük Kanyonda ziyaretçiler katır sırtına binerek kanyona iner, lastik botlarla ırmağın hareketli sularında heyecanlı bir yolculuk yaparlar.

kanyonda bulunan canlılar sadece insanlar değildir elbette. burada sincap, kurt, tilki, geyik, tavşan gibi pek çok hayvan türü yaşar.

Büyük Kanyon 1979’da Dünya Mirası Listesine alınmıştır. Büyük Kanyon’un yaşı yaklaşık 6 milyondur

“Kanyon Nedir? Nasıl Oluşur?” ile ilgili 4 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.