Kanuni Sultan Süleyman Kimdir?

Ana sayfa » biyografi » Kanuni Sultan Süleyman Kimdir?

Osmanlı Devleti’nin hakkında en çok şey bilinen padişahı Kanuni Sultan Süleyman; Avrupalıların deyimiyle nam-ı diğer Muhteşem Süleyman, Osmanlı tahtında 46 yıl gibi uzun bir süre hüküm sürmüş ve bu süre içerisinde içeride ve dışarıda pek çok işler başarmıştır. 

Babası, Osmanlı Devleti’ne halifeliği getiren I. Selim; nam-ı diğer Yavuz Sultan Selim, annesi ise Ayşe Hafsa Sultan’dır. Kaynaklara göre 10 tane kız kardeşi olan Sultan Süleyman’ın 3 erkek kardeşi de henüz çok küçük yaşlarda hayatlarını kaybetmiştir. Böylece hiç taht mücadelesine girmesine gerek kalmadan tahta çıkan şanslı bir padişahtır.

1495 yılında Trabzon’da doğan Süleyman 1520-1566 tarihleri arasında tahtta kalmıştır. 25 yaşındayken tahta çıkarak 46 yıl Osmanlı Devleti’nin padişahlığını yaparak, “en uzun süre tahtta kalan Osmanlı padişahı” unvanına sahip olmuştur. Bu dönemde Osmanlı Devleti üç kıtada hüküm sürerek, en geniş sınırlarına ulaşmıştır. Nitekim devletin yüzölçümü bu dönemde 14.893.000 km2 idi. Nüfus ise 110 milyon kadardı. Bu rakam, XVI. yy. şartlarına göre son derece yüksek bir rakamdır.

Oldukça iyi bir eğitim aldı. Henüz 7 yaşındayken tarih, edebiyat, din, bilim ve askeriye alanlarında eğitim almaya başladı. 13-14 yaşlarında Bolu ve Kefe’de sancak beyi olarak bulundu. 1513 yılında ise Saruhan sancak beyliğine getirildi. 7 yıl bu görevde kaldıktan sonra babasının ölümüyle birlikte 1520 yılında kanuni sultan suleymanOsmanlı’nın 10. padişahı olarak tahta çıktı. Saltanatı boyunca 13 kez sefere çıktı ve saltanatı sırasında Osmanlı Devleti bir imparatorluk olarak dünyaya hükmetti.

Kanuni Sultan Süleyman’ın kesin olmamakla birlikte Fülane Hatun, Gülfem Hatun, Mahidevran Sultan ve Hürrem Sultan olmak üzere dört eşi oldu. Bu eşlerinden toplamda 15 erkek çocuğu ve 3 kız çocuğunun olduğu bilinmektedir.

Muhibbi mahlasıyla şiirler yazan, edebi bir kişiliğe de sahip olan Sultan Süleyman 7 Eylül 1566 yılında, 71 yaşında, Zigetvar Seferi sırasında otağında hayatını kaybetti. Kabri, İstanbul’daki Süleymaniye Camii Avlusunda yer alır. 

Kanuni Sultan Süleyman Dönemindeki Gelişmeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.