Kanarya Nasıl Bir Kuştur? Kanaryanın Özellikleri

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Kanarya Nasıl Bir Kuştur? Kanaryanın Özellikleri

Kanarya nasıl bir kuş türüdür ve kanaryanın özellikleri nelerdir?

Evcil bir kuş türü olarak bildiğimiz kanaryanın ismi Latince’de “cannarie” kelimesinden gelir ki bu kelime dilimizde köpek anlamına gelmektedir ve kanaryanın tarihte ilk kez bugünkü adıyla kanarya adaları adıyla bilinen yerde İspanyol denizciler tarafından keşfedilmiştir. O dönem sayıları çok az olduğu için de fazlasıyla değerli bir kuş türüydü.

Evcil bir kuş türü olan kanarya doğada genellikle sürüler halinde yaşarlar. Ülkemizde de yaygın olarak bulunan ve sarı rengin her tonunda görebileceğimiz kanaryalar güzel sesleriyle de ün yapmışlardır.

Kanarya Çeşitleri Nelerdir?

Kanaryaların dünyada çeşitli ırk ve türleri vardır. Bu türler roller, cerest, gloster, border, yorkshire, lizard, malinous, lancashire gibi isimler taşır. Bu kanarya türleri arasında boy, renk gibi farklılıklar görülür.

Kanarya Ne Yer, Nasıl Beslenir?

Evcil bir kuş türü olan kanaryaların beslenmesi pek de zahmetli değildir. İster doğada yaşasın ister evde beslensin kanaryalar boğazlarına düşkündürler. Nitekim bir kanarya 1 gün bile beslenemediğinde ölüme varan sonuçlar ortaya çıkabilir. Özel olarak üretilen kuş yemi dışında çörek otu, kenevir, keten tohumu ve yumurtanın sarısını severler. Ayrıca brokoli, marul ve elma gibi sebze meyvelerle de beslenebilirler.

Üreme

Çiftleşme dönemi geldiğinde erkek kanaryalar olduğundan f-daha fazla ötmeye başlarlar çünkü bu yöntemle dişiyi etkilemeye çalışırlar. Çiftleşme dönemi kış ve bahar mevsimi olmak üzere şubat ve mayıs aylarıdır. Doğada yaşayan kanaryalar ağaçlara küçük bir fincan kadar yuva yaparlar. Tek seferde ortalama 5 yumurta yapabilen dişi kanaryanın kuluçka süresi 2 haftadır. Yumurtaları açık mavidir ve beneklidir. Yumurtlama sürecinde dişi kanarya yavrularının yanındayken erkek kanarya dişiyi beslemekle meşgul olur. Yavru kanaryalar yumurtadan çıktıktan 3 hafta sonra uçmaya başlayabilirler.

Kanaryalar Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama ömürleri 10 yıl kadar olup iyi bakıldıkları takdirde ömürleri 15 yıla kadar çıkabilir.

Evde bakımında nelere dikkat edilmeli?

Kanaryanın evde bakımı zor değildir. Ancak kafesinin çok dar olmamasına, kafesinin her daim temiz tutulmasına, beslenmesine dikkat edilmelidir. Bulunduğu ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olmaması önemlidir. Ayrıca güneş görmesi ve hava alması da kanaryanınızın mutluluğu açısından önemlidir. Evde sürekli kafes içinde tutulmamalı, arada bir kafesten çıkarılarak evde özgürce dolaşması ve uçmasına fırsat verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.