K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Faydaları Nelerdir?

Ana sayfa » sağlık » K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Faydaları Nelerdir?

K vitamini pıhtılaşma vitaminidir. K harfi Almanca “koagulationvitamins”den (pıhtılaşma vitamini) gelir. Asıl konumuza geçmeden önce şunu belirtmekte fayda var; bazı kişilerde kan normalden fazla pıhtılaşır. bu anormal pıhtılaşma durumu damar tıkanıklığı gibi ciddi problemlere yol açar. özellikle gebelikle birlikte kandaki pıhtılaşma oranı daha da fazla artar ve erken dönem gebelik kayıplarına sebep olur. o nedenle bu kişilerin K vitamini içeren besinleri tüketirken dikkatli olmalarını, fazla tüketmemelerini öneririz.

bu tür sıkıntısı olmayanlar aşırı olmamak koşuluyla K vitamini içeren besinleri rahatlıkla tüketebilirler. zaten tüketmeliler. zira K vitamininin sağlığımız açısından bir çok faydası var.

-kemikleri güçlendirir

-karaciğer ve prostat kanserine karşı korur

k vitamini-osteoporozdan (kemik erimesi) korur

-damar sertliğinden korur

-sindirim sistemi ve karaciğerin düzenli çalışması için gereklidir.

K vitamini günlük olarak tükettiğimiz bir çok besin maddesinde bulunduğu için, eksikliği çok sık görülen bir durum değildir.

maydonoz, marul, brokoli, ıspanak  gibi yeşil yapraklı sebzelerde, lahana, salatalık turşusu, taze soğan, havuç gibi besinlerde bulunur

“K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Faydaları Nelerdir?” ile ilgili 6 yorum yapılmış.

 • zerda Demiş ki:

  iyi akşamlar herkese sağ olun yazdığım yorumları da onaylayın güle güle türkçemizi kullanmayı bilin sakına bunu unutmayın herkes için söylüyorum.hı bu arada çok konuştuğumu sanmayın ben doğruları burada konuşarak söyleyemeyeceğime göre yazarak söylüyorum….. insanlık ölmüş arkadaş…………………………………………………….benim gibi noktaları uzatarak yazmayın kötü olur sonra bu söylediklerimide hiç unutmayın bunlar çok önemli bilgiler…………….kimseye söylemem bu bilgileri…………………………………………………………daha gerisi var ama söylemiyorum yazmaktan ellerim yoruldu……………………haydi herkese beni onaylayan herkese de yılbaşında ne yaptınız ya yazın da gönderin altta yorumu gönder diyin hemen 1 dakikada yorumunuz sayfada yer alıyor facebook la ilgili de bir şey istemiyor ben öyle yazabildim yoksa kimseye şifremi vermezdim

 • zerda Demiş ki:

  insanlarda yorumları yazarken yorum da kullandıkları kelimeleri kısaltıyorlar bence saçma ama acelesi yoksa lütfen yorumda kullandığınız kelimeleri tam yazın yorumdaki kelimeleri anlamayan oluyor. ya ne ben haklıyım doğru değil mi arkadaşlar kelimeleri tam yazsanız daha açıklayıcı olacak bence öyle mesela medya adlı yorumcu………….

 • zerda Demiş ki:

  k vitaminin yararlarını vermişsiniz keşke zararlarını da verseydiniz daha çok işime yarayacaktı ama yine teşekkürler bu arada da çok güzel bir site yeniden teşekkür ederim emeği geçen herkese umarım işime yarar………………….

 • ceyda Demiş ki:

  Çok güzel bilgiler yazmışsınız ama daha uzun olsaydı daha iyi olurdu genede güzel

  8/A adına yazıyorum…..

 • medya Demiş ki:

  birazcık yardım oldu sadece biraz daha bilgi lazım bnce9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.