Jules Verne Kimdir?

Ana sayfa » biyografi » Jules Verne Kimdir?

1828 Fransa doğumlu yazar Jules Gabriel Verne, yazdığı serüven öyküleriyle büyük ün kazanmıştır. bu öykülerinin yanı sıra, öykülerinde yapılan yolculuklarda kullandığı uzay aracı, denizaltı gibi taşıtlar nedeniyle bilimkurgunun babası olarak nitelendirilmiştir. 

en önemli eserleri Dünyanın Merkezine Yolculuk (1864), Deniz Altında Yirmi Bin Fersah (1870) ve Seksen Günde Devr-i Alem (1873)  adlı eserleridir.

1863 yılında yazdığı Balonla Beş Hafta adlı eseri onun ilk serüven kitabıydı. bu kitabında bir balonun içinde uzak ülkelere yolculuk yapılan bir öyküyü anlatıyordu. bu kitabının çok beğenilmesi üzerine ardından yeni öyküler kaleme aldı. ikinci kitabı “Dünyanın Merkezine Yolculuk”ta, dünyanın derinliklerine inildikçe güzel ve bir o kadar tehlikeli bir yolculuğu anlatmıştı.

jules verneküçük yaşlarda yelken yapmaya başlayan Jules Verne’nin hayalinde canlandırdığı bir deniz yolculuğu vardı. bu hayalini de Deniz Altında Yirmi Bin Fersah adlı kitabıyla kaleme almıştı. 1865 yılında kaleme aldığı Ay’a Yolculuk adlı kitabında ise roket biçimli bir uçakta aya gidiş anlatılır. Jules Verne’nin hayalinde canlandırıp kaleme aldığı bu öykü yüz yıl sonra gerçek olmuştu.

bilimkurguyu icat eden yazar olarak anılan Jules Verne, keşif ve icatların gerçekleştiği bir dönemde yaşadığından dolayı kendini şanslı görmüştü. çünkü bilim alanındaki gelişmeleri takip ederek hayal gücünü genişletmiş, bu gelişmeler onun öykülerine ilham kaynağı olmuştu. nitekim yeni icat ve keşifler sayesinde hayalindeki yolculukların bir gün gerçek olacağına inanıyordu. oldu da… aya yolculuktan çok önce Seksen Günde Devr-i Alem kitabında anlattığı dünya turu gerçek olmuştu. Neille Bly ismindeki bir gazeteci çıktığı dünya turunu 72 günde tamamlamıştı.

Jules Verne 77 yaşındayken şeker hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

“Jules Verne Kimdir?” ile ilgili 1 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.