Jaguarın Özellikleri Nelerdir? Jaguar Nasıl Bir Hayvandır?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Jaguarın Özellikleri Nelerdir? Jaguar Nasıl Bir Hayvandır?

“Panthera” cinsi içinde dört büyük kedilerden belki de en asili Jaguar nasıl bir hayvandır? Jaguarın özellikleri nelerdir? Hayvanlar aleminin en güçlü hayvanlarından biri olan Jaguar hakkında ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz;

Jaguar Nasıl Bir Hayvandır? Jaguarın Özellikleri

Az önce de belirttiğimiz gibi jaguar, büyük kedigillerdendir. Jaguarın en önemli özellikleri arasında kaplan ve aslandan sonra büyüklük olarak üçüncü sırada olmasıdır. Kasları çok güçlüdür ve bacakları kısa ve kalın bir yapıya sahiptir. Genelde parslarla karıştırılabilirler. İki hayvan arasındaki en belirgin fark benekleridir. Jaguarın üzerindeki benekler parsın üzerindeki beneklere göre daha az ve daha büyükçe ve koyu renklidir. Ayrıca jaguar parsa göre daha kısa boyludur ve bacakları daha kalındır.

Jaguarların ağırlığı konusunda net bir rakam veremiyoruz zira ağırlıkları 36 kg ile 150 kg arasında değişebiliyor. Ancak ortalama ağırlık 60-100 kg arasında olduğu söylenebilir. Boyları ortalama 1,70 cm, omuzdan yükseklikleri ise 70 cm kadardır.

Jaguar Nasıl Avlanır?

jaguarın özellikleri

jaguar

Jaguarın özellikleri arasında en önemlilerinden bir diğeri avlanma şeklidir. Avlanırken son derece titiz davranırlar. Avını büyük bir dikkatle takip edip pusuya düşürdükten sonra inanılmaz  küçük ama son derece güçlü olan çenesiyle avının kafatasını ısırıp beynini delerek öldürmeyi tercih eder. Öyle ki jaguarın tüm memeliler içinde en güçlü çeneye sahip olan ikinci hayvan olduğu söylenmektedir. Avını öldürdükten sonra sürükleyerek kuytu bir yere götürür ve boyun bölgesinden yemeye başlar. Jaguarların çenesinin kuvveti sadece öldürmede değil sürükleyerek götürme konusunda da kendini gösterir ki koca bir ineği ya da boğayı bile metrelerce sürükleyerek götürebilir.

Günün herhangi bir zaman diliminde değil belli bir zaman diliminde avlanırlar. Avlanmak için en uygun zaman güneşin batışından hemen önce yani şafak vakti ve günbatımının hemen sonrasıdır.

Mükemmel bir avcı olan jaguarları avlayabilecek bir düşmanları yoktur.

Jaguar Nerelerde Yaşar?

Daha çok Meksika bölgesinde rastlanabilecek olan jaguar nasıl bir yerde yaşamaktan hoşlanır sorusuna vereceğimiz tek bir cevap yoktur zira bu hayvanlar ormanlık bölgelerde de yaşar, açık alanlarda da.

Bilindiği gibi kediler sudan pek de hoşlanmazlar. Hatta nefret ederler. Ancak bu büyük kedi yani jaguarlar sudan ve yüzmekten büyük keyif alırlar. Dolayısıyla su kenarlarında yaşamayı da tercih ederler.

Jaguarların Yavrulama Süreci Nasıldır?

Bir dişi jaguarın gebelik süreci yaklaşık 3 aydır. Genelde tek seferde iki üç tane yavru dünyaya getirirler. Jaguar yavruları doğduktan üç ay sonra sütten kesilirler ancak yine de annelerinden ayrılmazlar. Anne jaguar onları yaklaşık iki yaşına gelene kadar etraftaki tehlikelerden korumaya devam eder. Bu süreç sonunda yavrular annelerinden ayrılarak kendi yaşamlarına devam ederler.

Jaguar Kaç Yıl Yaşar?

Jaguarların ömrü ortalama 11-12 yıl kadardır ancak 20 yıldan fazla yaşayabildikleri de olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.