İstiridye Hakkında Bilgi- İstiridye Nedir? Nasıl İnci Üretir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » İstiridye Hakkında Bilgi- İstiridye Nedir? Nasıl İnci Üretir?

Hayvanların en ilginç türlerinden birisi olan istiridyeler nasıl hayvanlardır? En değerli taşlardan biri olan inciyi biz insanlara kazandıran istiridye hakkında bilgi veriyoruz bu yazımızda. Meraklılarına…

İstiridye Nedir? İstiridyenin Özellikleri

İstiridye midye türü içinde yer alan, sert ve çift kabuklara sahip hareketsiz bir canlıdır. Bunlar, ılıman denizlerin dibinde genelde diğer istiridyelerle toplu halde, denizin dibine kendini sabitleyerek yaşarlar. Çünkü onların rahatça hareket edebilecekleri bir ayakları yoktur.

Omurgasızlar sınıfındandırlar ve solunumlarını sağlayan solungaçları kırışık bir yapıya sahiptir. En ilginç özelliklerinden bir tanesi ise çift cinsiyetli olmalarıdır. Yaşam serüvenine bir erkek olarak başlayan bu canlılar sonraki süreçte hayatını bir dişi olarak devam ettirebilir.

İstiridye hakkında bir diğer bilgi tehlike anında kabuğunu sımsıkı kapatarak kendini savunan istiridye, tehlike hissetmediği anda kabuğunu açarak planktonlarla beslenir.

İstiridye Kaç Yıl Yaşar?

İstiridyelerin ortalama ömrü 40-50 yıl kadar olmasına rağmen pek çoğu bu kadar uzun süre yaşayamaz. Bunun nedeni denizdeki diğer pek çok canlıya yem olmalarıdır. Ahtapot ve denizyıldızı, istiridyelerin en büyük düşmanlarındandır. Bir besin olarak insanlar tarafından da tüketiliyor olması uzun yaşamalarının önündeki diğer engeldir.

İstiridye Nasıl İnci Üretir Hakkında Bilgi

İstiridyeler, kabuklarının içine giren taş, kurt ve kum vb maddeleri kullanarak bunlardan inci ortaya çıkarabilirler. Bir istiridye ortalama 3 ila 5 yıl içinde ancak bir tane inci üretebilir.  Kabuğunun yapısı ve kabuğun hangi tarafında oluştuğu incinin rengini belirleyen bir unsurdur. Zira inciler sadece siyah ya da beyaz olmaz. Sarı, mor, pembe renkte inciler de vardır. İstiridyelerin içlerinde inci olup olmadığının anlaşılması için özellikle de ABD’de röntgen yöntemi kullanılır. Böylece içlerinde inci olup olmadığı anlaşılır ki içleri boş olan istiridyeler denize geri bırakılır.

istiridye hakkında bilgi

istiridye hakkında bilgi

İstiridye Nasıl Tüketilir Hakkında Bilgi

İstiridyeler, besleyici özellikleri nedeniyle pek çok ülkede fazlaca avlanmakta ve tüketilmektedir. Ancak istiridye bilinçsizce tüketilmemesi gereken bir besindir. Zira ölmüş bir istiridye zehir özelliğine büründüğü için canlı olarak tüketilmeleri gerekir. Bunun anlaşılabilmesi için istiridyenin üzerine limon ya da sirke sıkılabilir. Böyle yapıldığında eğer istiridye canlı ise solungaçlarını büzer.

Canlı olarak tüketilmesi gerekmesinin yanı sıra sadece pişirilerek değil, çiğ halde de tüketilebilir. İstiridyelerin bazı ülkelerde konservesi ya da dondurulmuşu da satılmaktadır.

Akıntılı sularda avlanmış olan istiridyelerin yenilmesi önemlidir. Zira durgun ve kirli sulardan avlanmış istiridyelerin tüketilmesi tifo gibi tehlikeli hastalıkların bulaşmasına neden olabilir.

İstiridye Hakkında İlginç Bilgiler

Bu bilgilerden sonra bu ilginç yaratıkları hakkında bir iki tane ilginç bilgi vermekte fayda var.

Bunlardan birincisi; her ne kadar günümüzde modası geçmiş gibi bir algı olsa da gelinlerin inci takması çok yaygın bir gelenektir. Bu gelenek aslında çok eskilere; antik Yunan dönemine kadar uzanmaktadır. Antik Yunan’da bir inanışa göre inciler tanrıların gözyaşlarıydı. Gelinlerin ağlamaması için bu yüzden onlara inci takılırdı.

İstiridye hakkında diğer ilginç bir özellik ise kabuklarının kalsiyum içermesi ve kalsiyum içerikli istiridye kabuklarının bahçelerde toprak için oldukça faydalı olmasıdır. Zira bu kabuklar toprağa konulduğunda toprağın pH seviyesini arttırarak bitkilerin sağlıklı yetişmesine oldukça katkı sağlamaktadırlar.

Dünya’mızdaki ürün veren ilginç canlılardan bir diğeri ipekböcekleri hakkında bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz. İpekböceği Nasıl Bir Hayvandır? İpekböceği Hakkında Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.