İstibdat Dönemi Nedir? II. Abdülhamit ve İstibdat Dönemi

Ana sayfa » tarih » İstibdat Dönemi Nedir? II. Abdülhamit ve İstibdat Dönemi

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bu yazı Sultan II. Abdülhamit Han’ı yargılama veya eleştirme yazısı değildir. O döneme neden İstibdat dönemi dendiği ile ilgili bir yazıdır ve içerikteki bazı noktalar iddiadan ibaret olabileceği gibi belgelerle sabit gerçekler de vardır.

Konu değerlendirilirken, döneminde eğitim hamlesi gerçekleştirmiş(ki Atatürk de dahil cumhuriyeti ilan eden kadronun tamamı onun açtığı okullarda yetişmiştir), küçük bir kız çocuğunun hayatını kaybetmesine üzüldüğü için hiç düşünmeden Şişli Etfal Hastanesini yaptırmış bir padişahın neden böyle bir uygulamaya gittiğini Osmanlı’nın içinde bulunduğu şartları da düşünerek sorgulamak ve anlamaya çalışmak gerekir.

İstibdat Dönemi, II. Abdülhamit’in I. Meşrutiyet yönetimine son verdikten sonra (1878) başlayan ve II. Meşrutiyet’in ilan edilmesine kadar devam eden, kontrolü tamamen ele aldığı bir dönemdir. istibdat’ın kelime anlamı despotizmdir.

II. Abdülhamit, Meclis-i Mebusan’ı kapattıktan sonra yavaş yavaş bütün yetkileri kendinde topladı ve kişisel konutu Yıldız Sarayı’nı devlet yönetiminin merkezi durumuna getirdi. Osmanlı tarihinin ilk geniş kapsamlı istihbarat örgütünü kurdu. bu örgütün amacı Abdülhamit’e karşı yapılacak darbe ya da ayaklanmaları önlemek, siyasi rakipler hakkında bilgi toplamaktı. bu örgütün hafiye sayısı her geçen gün arttı ve çok geniş kapsamlı bir örgüt haline geldi. bilgi toplayan bu kişilere jurnalci (istihbaratçı) deniliyordu.

İstibdat dönemi uygulamalarının  başlıca araçları, basına uygulanan sansür, her tarafa yayılmış bir hafiye örgütü ve jurnalcilikti. 1881’de bir komisyon kurularak bu komisyona basın-yayın organlarını denetleme yetkisi verdi. gazete ve dergiler sık sık kapatıldığı gibi padişahın oturduğu Yıldız sarayını çağrıştıran “yıldız” gibi bazı kelimelerin yayınlarda kullanılmasının yasaklandığı listeler oluşturuldu.

istibdat donemi nedirİstibdat döneminde jurnalcilik faaliyetleri o kadar abartılmıştı ki, gizli hafiyeler halktan insanları maaşa bağlayarak jurnalcilik faaliyetleri yaptırıyordu. bu faaliyetlerde pek çok masum insanın da canı yanmıştı. Bu durum elbette II. Abdülhamit’in istediği bir şey değildi, zira hiç suçu günahı olmayan insanlar bile darbe ya da ayaklanma söylemlerine maruz kalıyor ve cezalandırılıyorlardı. Bu noktada jurnalcilik faaliyetlerinin kontrolden çıktığını söyleyebiliriz.

II. Abdülhamit’in kontrolü tamamen elinde tutmaya çalıştığı istibdat dönemi 1908 yılında II. Meşrutiyet’in ilan edilmesiyle son buldu. Bundan sonra devlet, ağır bir yenilgi ile noktalanan I. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar İttihat ve Terakki Partisi’nin kontrolüne geçmiş oldu.

“İstibdat Dönemi Nedir? II. Abdülhamit ve İstibdat Dönemi” ile ilgili 22 yorum yapılmış.

 • CENNET MEKAN ABDULHAMİD HAN Demiş ki:

  Düşmana fırsat vermemek, onların hain planlarını ve içerideki işbirlikçilerine göz açtırmamak, alet ettirmemek istibdat ise sonuna kadar İSTİBDAT.

 • Hamit Demiş ki:

  Bu ne ya herkes birbirine isyan

 • ALİ BEY Demiş ki:

  İSTİBDAT DÖNEMİNDE GAZETELERE SANSÜR UYGULANDIGINA KATILIYORUM AMA SİZE KÜÇÜK BİR ÖRNEK VEREREK ANLATMAK İSTİYORUM.BUGÜN TAYYİP ERDOGAN FETOCULARLA,PKK VE DAEŞİYLE MÜCADELE VERİYOR.KİMİ GAZETE ADINI BİLİRSİNİZ ORDU RAHATSIZ GİBİ İFADELER KULLANIYOR VE BİR DARBE DAHA YAŞANMAMASI İÇİN VE ORDUYU İSYANA GÖTÜRECEK SÖYLEMLERE ENGEL OLMAK İÇİN SANSÜR UYGULANIYOR VE BU DOGALDIR.PEKİ SULTAN ABDÜLHAMİTİ DÜŞÜNÜN MECLİS DEDİGİN ŞEY NERDEYSE TAMAMI DIŞ GÜÇLERİN MAŞASI OLMUŞ VE BALKANLAR OSMANLIYA PAMUK İPLİGİYLE BAGLI.RUSYA SAVAŞ KOLLUYOR.ABDÜLHAMİTİN HAFİYELERİNİN GETİRDİGİ BİLGİLER RUSYA-FRANSA-İNGİLTERE OSMANLININ TOPRAGINI ALMAK İÇİN ANLAŞMA YAPMIŞ PEKİ SÖYLEYİN.BÖYLE BİR DURUMDA ADAMIN JURNALLERE KARŞI SANSÜR UYGULAMASINDAN DAHA DOGAL NE OLABİLİR.DEVLET İLİMDE BİLİMDE GERİ KALMIŞ.DEVLETİN EGİTİMLİ İNSANLARA İHTİYACI VAR VE O DA SAVAŞMADAN ÜLKENİN GÜÇLENMESİ İÇİN ZAMAN KAZANMAYA ÇALIŞMIŞ.NETİCEDE MECLİSİ MEBUSAN AÇILDIGINDA ÜLKEDE BİLGİLİ İNSANLARIN SAYISI NE KADAR FAZLA OLURSA MECLİS GÖREVİNİ DAHA İYİ YAPARDI.BUNLAR İÇİN ÇALIŞMIŞ SULTAN ABDÜLHAMİD HAN.DEVLETİN YIKILMASINA DAGILMASINA İZİN Mİ VERSEYDİ.BEN DEMOKRASİDEN YANAYIM.PADİŞAHLIK YÖNETİMİNİ SEVMİYORUM AMA DEMOKRASİYLE BAŞA GELMİŞ ZALİM DEVLET REİSİNİNDE ZALİM BİR HÜKÜMDARDAN FARKI YOK.BENİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN HALKIMIZIN HUZUR VE RAFAH İÇİNDE YAŞAMASININ TEMİN EDİLMESİDİR DEVLET REİSİNDEN BEKLEDİGİM

 • Vatan sevdalisi Demiş ki:

  “Abdülhamid i anlamak her şeyi anlamak olacaktir”sairin de dedigi gibi

  • OSMANLI TORUNU Demiş ki:

   sana katılıyorum ali abi Osmanlı devlet yönetimine ihanet eden ve ihanetçileri savunan biri Osmanlı hakkında tek kelime bile etmemeli sonuçta Türk tarihinde adını kazımış bir devletten bahsediyoruz ATALARIMIZIN DEVLETİNİ YABANCILARIN ELEŞTİRİSİYLE TANIMAMAK LAZIM ZİRA ONLAR YALANDAN BAŞKA BİR ŞEY KONUŞMAZLAR SAYGILARIMLA

 • Hayrettin Demiş ki:

  Eğitsende eğitmesende devekuşu gibi kafasını gömen bir topluluğun başına devekuşunun başına gelenler gelir. Bu yüzden bir söze gerek yok. Ak parti iktidara 2002 de geldi. 2004 te neyi farkettiysen artık. Hakan ve benzeri lakaplar içinde artık çok geç. Geçmişe özlem duyuyorsun ama o dönemi bilmiyorsun. Sanıyorsunuzki hepiniz katip kadı şeyhüslam olacaksınız. Birine padişah deyip etrafını çevirip sülük gibi tek çaba göstermeksizin ondan besleneceğinizi düşünerek yaşamak kadar acizi yoktur. Allah belli ki insan siluetinde sülükler yaratabiliyor. Hikmeti büyük. Lakin beyni kullanma oranı hala oldukça küçük….. S. A. V.

 • ben Demiş ki:

  sefer Aytekin dikkat et o siyahi sana birsey yapmasin

 • Emre Demiş ki:

  Sürekli başkalarının bizi tarih diye öğrettiği yalanları yazıyorsunuz Allah bunun hesabını soracak ama! Evet doğru yıldız istihbarat teşkilatı var ama o olmasa kimin siyonist kimin adam olduğu belli mi olurdu

 • Yıldız Demiş ki:

  Verilen bilgi için çok teşekkür ederim.

 • Sefer Aytekin Demiş ki:

  Tanzimat meşrutiyet anlamam. Emiriniz siyahi bir köle bile olsa itaat edin der benim dinim. Abdulhamidi yiyen köpekler şimdi de Tayyibe göz dikmiştir. Eğer ona bir şey olsun onun gününü aratmazsak Müslüman değiliz.

  • Oha Demiş ki:

   Anlamadığınız belli efendim. Neyse gene de site güzel de bir bakıyorsunuz. Gerçek garip bir şeydir ya, sonunda yolunu bulur ve ortaya çıkar.

  • Ömer Demiş ki:

   Helal olsun kardeşim Allah razı olsun ulu hakan ı savunduğun için

  • Enver_Pasa Demiş ki:

   Senin dinin buysa ben dinsizim. bu arada bizleri tehdit edecek yüreğin varsa vereyim numaramı çık karşıma tek yumrukta bayıltırım seni

 • tarih hocası Demiş ki:

  buğra senin böyle bir not alamayacağını biliyordum demek burdan kopya çektin.

 • Buğra Demiş ki:

  Sınavda telefonu açıp bakmak ayrı bi zevk saolunn sayenizde iyi aldım :D

 • ali Demiş ki:

  ittihat ve terakki nin sözü geçeceğine ülke sıkı yönetilsin daha iyi

  • Sefer Aytekin Demiş ki:

   Katılıyorum Ali Bey. Biz 1920 de resmen esir edilmişiz. 2004 te anlayabildik. Esir olduğumuzu.

  • Oha Demiş ki:

   Burun kelimesine bile takan adamlar tarafından ezilmekten bayağı memnunuz yani. Neyse dünya böylelerin eline gitmiyor.

 • faruk iyde Demiş ki:

  bu ülkede bazı insanlar kendini ondan haberı bilgisi olmadan ezici olmaya çalışıyor anladınız sanırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.