İstanbul’da Osmanlı’dan Kalan Önemli Eserler

Ana sayfa » sanat » İstanbul’da Osmanlı’dan Kalan Önemli Eserler

İstanbul’da Osmanlı’dan kalan eserler nelerdir? “Dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu.”

Napolyon’a ait bu söz İstanbul’un tarihteki önemini ortaya koyar niteliktedir. Avarlar, Sasaniler, Emeviler, Haçlılar gibi bir çok millet tarafından defalarca kuşatılan ancak alınamayan İstanbul, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından alınarak bir Osmanlı toprağı haline getirilmiş ve bin yıllık Bizans İmparatorluğu’na da son verilmiştir.

Günümüz İstanbul’unda Bizans izleri hala duruyor. Osmanlı Devleti fetihle birlikte devletin başkentini Edirne’den İstanbul’a taşımıştır. O tarihten itibaren de bir çok önemli yapı inşa ederek İstanbul’u tam bir Osmanlı başkenti yapmıştır. Peki İstanbul’da Osmanlı Devleti’nde kalan eserler hangileridir? Bir bakalım;

İstanbul’da Osmanlı izleri saymakla bitmez. Bunlardan Osmanlı’dan kalan eserler arasında en önemlilerinden bir bakalım;

İstanbul’da Osmanlı Devleti’nden Kalan Önemli Eserler

 

Topkapı Sarayı  İstanbul’un fethi ile Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan Topkapı Sarayı 1856 yılında Dolmabahçe Sarayı’nın inşasının bitimine kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun idari merkezi ve padişahların ikameti konumunda olmuş, tarih boyunca önemini korumuştur.

Dolmabahçe Sarayı

I. Abdülmecid döneminde yapımı 13 yıl süren Dolmabahçe Sarayı, barok mimari tarzda yapılmıştır. 285 odası ve 43 salonu ve salonlarından birinde yer alan 4,5 tonluk kristal avizesiyle göz kamaştıran en önemli tarihsel yapılardan biri.

Süleymaniye Camii

Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olan Süleymaniye Camii, yedi tepeli İstanbul’un üçüncü tepesinde yer alıyor ve İstanbul’un en büyük camii olma özelliğini elinde bulunduruyor. Mimar Sinan bu kalfalık eserini Kanuni Sultan Süleyman’ın tahta çıkışının 30. yılı şerefine yapmış. Sultan Süleyman Osmanlı Devleti’nin 10. padişahı olduğu için cami 10 şerefelidir.

Sultanahmet Camii

Sedefkar Mehmet Ağa’nın eseri olan bu camii, yapıldığı dönemde dünyanın 6 minareli tek camii olma özelliğini elinde bulunduruyordu. İçindeki çinilerden dolayı yabancılar tarafından “Mavi Camii” olarak da adlandırılan bu eser 1616 yılında dönemin padişahı I. Ahmet tarafından yaptırılmıştır.

  1. osmanlı eserleri

    Kapalıçarşı

  2. Dünyanın en eski, en büyük ve en güzel çarşıları arasında gösterilen Kapalıçarşı 1461 yılından günümüze kadar varlığını sürdürmeye devam etmektedir. İçinde 4000 kadar dükkan yer alır.

Bunlar Osmanlı döneminden kalan eserlerin sadece bir kaçı.

Yıldız Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı gibi saraylar, Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı, Galata Kulesi gibi askeri yapılar, Aya Sofya gibi dini yapılar, su kemerleri, çeşmeler. Mısır Çarşısı… Osmanlı Devleti’nden günümüze kalan İstanbul’un güzelliğine güzellik katan bir çok eser var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.