Istakoz Nasıl Bir Hayvandır? Istakoz Hakkında Bilgi

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Istakoz Nasıl Bir Hayvandır? Istakoz Hakkında Bilgi

Istakoz nasıl bir hayvandır hiç merak ettiniz mi? Istakoz denilince pek çoğumuzun aklına pahalı restoranlarda yenilen kıpkırmızı sert kabuklu ıstakozlar geliyordur muhtemelen. Peki bu kırmızı rengi ve sert kabuğu dışında ne biliyoruz ıstakozlar hakkında? Şimdi gelin ıstakoz hakkında bilgi edinelim biraz.

Istakoz Nasıl Bir Hayvandır?

Öncelikle şunu söyleyelim; ıstakozların rengi sanıldığı gibi kırmızı değildir. Genelde yiyecek olarak tüketilmek üzere görüldüğü için öyle zannederiz zira ıstakozlar pişirildiği zaman rengi kırmızıya döner. Bu hayvanlar mavi ve yeşile çalan bir renge sahiptir.

Vücudu iç içe geçmiş halkalardan oluşan sert kabuğa sahip ıstakozların bu halkalardan uzanan beş çift ayağı vardır. Son halkadaki ise yüzgeç görevini üstlenir. En öndekiler ise kıskaç görevini üstlenir.

Istakozların gözleri ise başının üstündeki sap adı verilen çıkıntılarda yer alır. Istakozların standart bir büyüklüğü yoktur. Yani ortalama 35 cm. boyutundaki ıstakozlar olduğu gibi 1 metreden daha büyük ıstakozlar da yok değildir.

Istakoz Nasıl Ürer?

Çiftleşme gerçekleşmeden önce dişi ıstakoz bir işaret mahiyetinde kabuklarını kırarak feromon denilen bir salgı bırakır. Dişi ıstakoz tek seferde binlerce  hatta onbinlerce yumurta yumurtlar ve yumurtalarını yaklaşık bir sene boyunca karnını altında taşır. Ancak tatlı su ıstakozları için bu süre aynı değildir. Bir tatlı su dişi ıstakozu yumurtalarını altı ay taşır. Çiftleşmeden sonra döllenmenin ne zaman gerçekleşeceğine dişi ıstakoz karar verir! Bu durum ıstakozları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biridir.

Istakoz Nasıl Bir Hayvan

Istakoz

Istakozların Ömrü Ne Kadardır?

30 yıl kadar yaşarlar. Ancak yaklaşık yüz yıl kadar yaşayabildikleri söylenir.

Istakozlar Ne yer? Nasıl beslenir?

Kıskaçları onun beslenmesi için çok önemlidir çünkü yiyeceklerini kıskaçlarıyla yakalar. Istakozlar kayaların arkasına kendilerini kamufle ederek kıskaçlarını dışarıda bırakır ve bu şekilde avını yakalar. Yakaladıkları ise genelde küçük balıklar, midye, yengeç ve salyangozdur. Kokmuş etler ise ıstakozları yakalamakta yem olarak kullanılır. Hiçbir şey bulamazlarsa küçük ıstakozları yiyebilirler.Istakozların kıskaçlarından biri diğerinden daha küçüktür Büyük kıskaçla avlarını ezer, diğer küçük olan kıskaçlarını da avını yemek için kullanır. Midelerinde yer alan dişlerle de yiyeceklerini öğütürler.

Bu bilgilerden sonra ıstakozlar hakkında bir kaç ilginç bilgi daha verip yazımızı sonlandıralım;

Istakozların rengi nasıl ki sanıldığı gibi kırmızı değil de mavi ve yeşilimsi ise kanları da kırmızı değil renksizdir. Oksijenle temas halinde ise ıstakozların rengi maviye dönüşür.

Istakozlar geri geri yüzebilir

Mercimek kadar beyinleri vardır

Kolları koparsa yerine yenisi çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.