İspanya Hakkında Bilgi

İspanya, Güneybatı Avrupa’da yer alır. bir Akdeniz ülkesi olan İspanya’nın komşuları Portekiz ve Fransa’dır. Başkenti Madrid, nüfusu 47 milyondur.

Akdeniz ve Atlas okyanusunda uzun kıyıları ve dolayısıyla kumsalları, İspanya’yı vazgeçilmez turizm cennetlerinden biri yapmaktadır. İspanya topraklarında ilk egemenlik kuranlar, tarihteki ilk denizci millet olma özelliği gösteren Fenikelilerdir. Daha sonra bölgeye yunanlılar, Kartacalılar, Romalılar egemen olmuşlardır. Hatta bir islam devleti olan Endülüs Emevileri de bu topraklara uzun süre egemen olmuşlardır.

bölgede bir çok farklı kültürün egemenlik kurması ve İspanya’nın köklü geçmişi, bu topraklarda kültürel bir zenginliğin oluşmasını beraberinde getirmiştir. İspanyolca ile birlikte Katalanca, Bask, Galiçyaca gibi çeşitli dillerin konuşulduğu bir ülkedir.

ispanyaİspanyollar 16. ve 17. yy. dünyasında en güçlü donanmaya sahipti. İspanyol Armadası denilen bu güçlü donanmaları ile coğrafi keşiflere öncülük etmişler, yeni dünya Amerika kıtasında ilk sömürgeleri kuran ülke olmuşlardır.

günümüzde dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olan İspanya anayasal monarşiyle yönetilir. nüfusun tamamına yakını ise katolik hıristiyandır.

Deniz ürünleri İspanyol mutfağının vazgeçilmezleridir. özellikle paella denilen, balık ve pirinçle yapılan yemekleri meşhurdur.

İspanya denilince akıllara gelen ilk şeylerden biri de boğa güreşidir. hatta İspanya’nın en popüler eğlencelerinden biridir. futbol ve bir halk dansı olan flamenko da İspanya kültüründe oldukça gözdedir.

Yorumlar

  1. melek 12 Mayıs 2017 Cevapla

Yorum Yap