islamiyet'in beş şartı

İslamiyet’in Beş Şartı Nedir?

İslam, her şeyden önce Allah’a inanmayı ve O’na boyun eğmeyi esas alan bir dindir. İslamiyet, mümine sadece bir birey olarak bakmaz. Aynı zamanda toplumun üyesi olarak da hitap eder. Bu açıdan bakıldığında toplumsal yönü de olan bir dindir. Toplum hayatı İslami kurallar ile düzenlenebilir. Örneğin; Ramazan ayında toplumda birlik ve beraberlik duygusu artar. İslamın getirdiği bir takım kurallar ortak bir hayat tarzı yaratır. Bu yüzden İslamiyet sadece bir din değil aynı zamanda ortak bir kültürdür.

Müslüman olmanın gerekleri nelerdir sorusunun cevabı aslında İslamiyet’in beş şartı nedir? sorusunun cevabında gizli. Kelime-i şahadet getirmek, namaz kılmak (salat), oruç tutmak (savm), zekat vermek ve hacca gitmek, İslamiyet’in ilk beş şartıdır. Bu şartlar iyi bir Müslüman olmanın gereklerindendir.

İslamiyet’in Beş Şartı Nedir?

islamiyet'in beş şartı

1)Kelime-i Şehadet Getirmek:

İslamiyet’in beş şartı denildiğinde Kelime-i Şehadet getirmek birinci şarttır. Bir Müslüman her şeyden önce Allah’ın birliğine ve eşsizliğine inanan kişidir. Müslüman, Allah’tan başka ilah olmadığına ve Hz. Muhammed’in O’nun resulü olduğuna inanır. Müslüman olan kişi, bu inancını açıkça dile getirmeli yani Kelime-i Şahadet getirmelidir.

“Eşhedu en lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden Abdühü ve Resülühü”

“Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahirlik ederim ki Hz. Muhammed Allah’ın kulu ve elçisidir.”

2)Namaz:

Namaz kılmak, İslamiyet’in beş şartı arasındadır. Müslümanlar, sabah-öğle-ikindi-akşam-yatsı olmak üzere günde beş vakit namaz kılmakla yükümlüdür. Namaz, Allah’a boyun eğişin ve teslimiyetin ifadesidir. Namaz,, abdest alınmak suretiyle bedenen temizlendikten sonra kılınmalıdır. İslamiyet’te toplu halde kılınan namaz daha makbuldür.

3)Oruç Tutmak:

İslamiyet’in beş şartından bir diğeri oruç tutmaktır. Ramazan ayı geldiğinde Müslüman’lar imsak vaktinden iftar vaktine kadar hçbir şey yemez, içmez, cinsi temasta bulunamaz. Oruç, Hristiyanlıktaki perhize benzetilmemelidir. Zira Hristiyanlıktaki perhiz bir tür ceza yoludur. Ancak oruçi bir ceza değil aksine nefis terbiyesidir. Oruç, Müslüman’a Allah’ın verdiği nimetlerin değerini daha iyi anlayarak daha fazla şükretmeye yönlendirmesi açısından da önemli bir ibadettir.

4)Zekat vermek:

Zekat fakirlerin doyurulması için malın değerinin 40’ta birinin ihtiyaç sahiplerine verilmesidir. Günümüzde bazı ülkelerde zekat vergiye dönüşmüş durumdadır.

5)Hacca Gitmek:

İslamiyet’in beşinci şartı maddi durumu elverişli olanların yerine getirmek zorunda olduğu Mekke’yi ziyaret yani hac görevidir. Her yıl Hac zamanı milyonlarca Müslüman, Kabe’yi ziyaret eder.

Yorum Yap