İnek Nasıl Bir Hayvandır? İnek Hakkında Bİlgi

Ana sayfa » hayvanlar alemi » İnek Nasıl Bir Hayvandır? İnek Hakkında Bİlgi

Özellikle sütü nedeniyle biz insanoğlu için son derece faydalı ve değerli olan inek nasıl bir hayvandır sorusuna bu yazımızda cevap veriyoruz. İnek ne kadar süt verir? Nerde nasıl yetişir? Ne yer ne içer gelin hep birlikte bakalım;

İnek Nasıl Bir Hayvandır?

Hayvanlar aleminin evcil bir üyesi olarak dünyanın hemen hemen her yerinde yaşayabilen inek; yeni doğduğunda bir inek değil bir buzağıdır. Boğanın dişisi olarak da nitelenen inek, buzağılıktan “düve”liğe terfi eder. Doğum yaptıktan sonra ise nihayet bir inektir artık.

İnek ve Yavruları

Doğum yapan inek artık süt vermeye başlar. İnekler genellikle 2-3 yaşlarında yavru doğururlar ve sonraki her yıl genelde bir yavru doğururlar. Yani inekler tek bir doğumda bir tane yavru verirler. Tek seferde iki yavru doğurmaları nadirdir. İneklerin gebelik süresi ise tıpkı biz insanlar gibi 9 aydır.

İnek ve Süt

İneklerin iki doğumu arasındaki geçen sürede verdiği süt miktarına onun yıllık süt üretimini gösterir. Ancak inekler doğumdan diğer doğuma kadar kesintisiz süt vermez. Şöyle ki; doğumdan itibaren ineklerin süt verimi gittikçe artar ve iki ayda en üst düzeye çıkar. İki aydan sonra ise giderek azalır ve diğer doğuma iki ay kala ise süt kesilir. Bu süre içinde her inek aynı oranda süt verir diye bir kural yok yani her ineğin süt verimliliği farklıdır. İneklerin süt konusunda en verimli oldukları yaş ise ortalama beş yaşıdır. Yıllık ortalama süt üretimi 2000-8000 kg olduğu söylenebilir.

Her İnek Sağılır mı?

Elbette her inek sağılmaz. Sütü için beslenen inekler olduğu gibi eti için beslenen inekler yani kasaplık inekler de vardır ve bu inekler sağılmaz.

İnekler Kaç Yıl Yaşar?

İnekler genellikle 2 ya da 2,5 yaşında erişkin hale gelirler. Yavrulayabilmeleri için ise 2,5 – 3 yaş aralığı uygundur. Erişkin bir inek ortalama 500kg civarındadır ve 25- 30 yaşına kadar yaşayabilirler.

İnekler Ne Yer?

Bilindiği gibi inekler otçul hayvanlardır ve genelde ot ve saman yiyerek beslenirler. Ancak sütü için beslenen inekler özelliklerine göre vitaminli yem karışımıyla beslenirler.

inek nasıl bir hayvandır

inek nasıl bir hayvandır

İnek Türleri Nelerdir?

İnek türleri ve özellikleri şöyledir;

-Holstein: Ülkemizde Trakya bölgesinde beslenen bu inek türü yılda ortalama 30 bin kilo kadar süt verir. Dünyanın en fazla süt veren ineği olarak bilinir.

-Friz: Siyah-beyaz benekleri olan bir Hollanda ineğidir. yılda ortalama 9 bin litre süt verir.

-Jersey: İngiliz ineğidir. Bol yağlı sütü vardır ve bu nedenle Jersey ineklerinin sütleri tereyağı yapımı için kullanılır. Süt verimi de fazladır. Az yemle bile yılda ortalama 4 bin litre kadar süt verir. Ülkemizde daha çok Doğu Karadeniz’de beslenir.

-Guernsey: Bu inek türünün kökeni Fransa’dır. Sütü yağlı olur.

-Simental: İsviçre ineğidir.Yılda ortalama 5 bin litre süt verir.

-Ayrshire: İskoçya ineğidir. Süt verimliliği fazladır

-Montafon:Bir Avustralya ineği olsa da ülkemizde de yaygın olarak yetiştirilir. Yılda ortalama süt verimi 4 bin litre kadardır.

İneklerin Diğer Özellikleri

-Kulakları ve burunları çok hassastır, çok iyi duyarlar ve çok iyi koku alırlar

-Bir inek, çenesini günde 40 bin kere hareket ettirebilir.

-İneklerin midesinde 4 sindirim bölmesi vardır.

-Bir ineğin bir gününün 1/3’ü yemek yiyerek geçer.

-Günde tükettikleri su miktarı yaklaşık 200 litreyi bulur.

-Kusamazlar.

-İneklerin üst dişleri yoktur

-Bir ineğin günlük tükettiği yem miktarı 50 kiloyu bulur.

-Bir süt kovasını doldurabilmek için ineğin 300’den fazla kez sağılması gerekir.

-İnekler ortalama 30 yıl yaşarlar.

-Bir inek otlanmayı bırakıp yere çökerse fırtına yakın demektir. Zira bunu hissederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.