İmpala Nasıl Bir Hayvandır? İmpala Hakkında Bilgi

Ana sayfa » hayvanlar alemi » İmpala Nasıl Bir Hayvandır? İmpala Hakkında Bilgi

Adını çok sık duymadığımız ve hatta pek çoğumuzun adını hiç duymadığı bir hayvan olan impala aslında antilop türüdür ve ilk bakışta ceylana benzer. İmpala denilince hayvan türü yerine bir otomobil markası geliyor akıllara belki de. Peki impala nasıl bir hayvandır, nerede yaşar, ne yer ne içer gelin birlikte bakalım;

İmpala Nasıl Bir Hayvandır? Nerede Yaşar?

İmpala ülkemizde yaşayan bir hayvan değil. Bir Güney Afrika hayvanı. Zambia, Kenya ve Uganda gibi ülkeler impalaların bolca görülebileceği yerlerdir. Yaşam alanları ise ormanların bol otlu bölgeleridir. Suya yakın yerlerde vakit geçirmeyi severler. Vahşi hayvan saldırılarından kaçarlarken bazen suya atlamayı tercih ederler. Bu durum zaman zaman yüzemeyerek boğulmalarına sebep olabilir.

Erkek ve dişi impalayı ilk bakışta birbirinden ayırmak kolaydır zira erkek impala boynuzlu, dişi impala ise boynuzsuzdur. Boyları ortalama 1 metre kadardır. Ağırlıkları ise ortalama 70-90 kg arasındadır.

Sürü Halinde Yaşarlar

Sürüler halinde yaşarlar ve kuraklık zamanlarında ve çiftleşme zamanlarında bir sürüdeki impala sayısı artış gösterir.

impala

Vahşi Doğada Yaşam

İmpala, inanılmaz hızlı koşan ve sıçrayan hayvanlardır. Bu da onların vahşi doğada kendilerini savunma yollarıdır. Zira sık sık kedigillerin saldırılarına maruz kalırlar ve bu saldırılardan kaçabilmek için on metre kadar uzağa sıçrayış gerçekleştirebilirler. İmpalaların yavruları ise iyi saklanabildikleri takdirde av olmaktan kurtulabilirler çünkü kokusuz oldukları için vahşi hayvanlar onları kokularından bulup avlayamaz.

İmpalalar doğada sürü olarak belli bir alanı kendilerine tuvalet olarak seçerler ve her zaman orayı kullanır, yiyecek ihtiyaçlarını bu alandan asla karşılamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.