İguana Nasıl Bir Hayvandır? İguana’nın Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » İguana Nasıl Bir Hayvandır? İguana’nın Özellikleri Nelerdir?

Kertenkele familyasından olan iguana nasıl bir hayvandır? Özellikleri nelerdir bir bakalım;

İguananın Özellikleri Nelerdir?

Tropikal iklim hayvanı olan iguana tropikal ormanlarda yaşayan otobur bir canlıdır. Ortalama 20 yıl yaşarlar. uzunluğu ise ortalama 1.5 metredir. İguanalar deri değiştirirler ve bu dönemde asabileşirler. Asabileştikleri bir dönem daha vardır ki o da üreme dönemidir. 1 yaşına gelene kadar hızlı bir şekilde büyürler ancak boylarının uzaması hiç durmaz.

İguanalar Ne yer? Nasıl Beslenir?

Az önce de belirttiğimiz gibi iguanalar otoburdur ve bu nedenle sebze meyve ile beslenirler. Evde iguana besleyenler için önerimiz iguanaları güçsüz düşmemeleri için yeterli ve dengeli beslemeleridir. Bunun için günde en az beş çeşit sebze meyve verilmelidir ancak havuç, brokoli ve karnabahar ile süt, peynir, yumurta gibi hayvansal besinler verilmemelidir.

İguanaların yiyebileceği meyveler arasında muz, armut, çilek, şeftali, kiraz, erik, kavun, elma, kivi sayılabilir. Sebze olarak ise dereotu, marul, roka, dut yaprağı, yonca, ebegümeci gibi yeşillikler ve kabak, lahana sebzeleri sayılabilir. Ayrıca iguanalar için hazır yemler de satılmaktadır.

İguanalar Evcilleştirilebilir mi?

Evet. Evde beslemek için en fazla tercih edilen hayvanlar kedi ve köpek olsa da iguanayı evde besleyenlerin sayısı hiç de az değil. Ancak iguana deyip geçmemek lazım zira bu canlıların da bakımı özen ister. Öncelikle onun size alışması lazım. Bu açıdan iguananın henüz yavru olması evcilleşmesini kolaylaştıracaktır. ilk birkaç gün içinde ani hareketlerden kaçınmak şartıyla elinizi uzatıp yavaşça size dokunmasını sağlamaya çalışın, böylece size zamanla alışacaktır.

iguana

İguana’nın Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğru beslenme dışında iguanalar ortalama haftada bir olmak üzere ılık suyla yıkanabilirler ancak üşümemesine dikkat edilmelidir zira tropikal iklimin canlıları oldukları için herhangi bir serinlik onların zararına olur. Bu nedenle yaşadıkları ortamın ısısı da çok önemlidir.

Teraryum denilen cam kafesin içinde yaşamaları sağlanmalıdır ve bu teraryumun ısısı ortalama 25 derece, nem ise %80 civarı olmalıdır. Teraryumun içi düzenli bir şekilde temizlenmelidir.

İguanaların bakımında dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir husus da UV lambadır. İguanaların sağlıklı kemik gelişimi için güneş ışığından faydalanmaları şarttır ancak boynuna tasma takılıp dışarıda gezintiye çıkarmak pek mümkün olmadığından güneş ışığına olan ihtiyacı bu UV lambalar aracılığıyla karşılanmalıdır. Gün içinde ortalama iki üç saat kadar iguana teraryumuna UV lamba tutarak iguananızın kemik hastalığına yakalanma riskini en az indirmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.