Host / Hosting Nedir? Nasıl Alınır?

Ana sayfa » teknoloji » Host / Hosting Nedir? Nasıl Alınır?

Bilgisayar, tablet veya akıllı telefon; günümüzde insanlar günlerinin önemli bir bölümünü internette geçiriyor. Bu durum, insanın bilgi edinme ve bilgilerini paylaşma ihtiyacı ile birleştiğinde bu mecrada ben de yer alabilir miyim? Benim de bir sitem olabilir mi? Sorularını beraberinde getiriyor.

Sizin de kafanızda böyle bir düşünce oluştu ama konuyla ilgili eğitiminiz, dolayısı ile de teknik bilginiz olmadığı için işe nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. İşte bu yazımızda size bir site(kişisel blog, bilgi portalı veya haber sitesi) açabilmenin çok da zor olmayan yolunu göstermeye çalışacağız.

Öncelikle bilmemiz gereken iki temel unsur var;  domain name(alan adı) ve host(site ile ilgili dosyalarımızı barındıracağımız alan). Eğer bir internet sitemiz olsun istiyorsak bu iki temel unsura sahip olmamız gerekiyor.

Biraz daha açmak gerekirse domain  / alan adı, insanların sitenize ulaşabilmek için kullanacağı adrestir. Bir nevi sitenizin adı soyadıdır. Com, net veya org gibi çeşitli uzantılara sahip olan bu site adlarına minimum 1 senelik olmak üzere belli süreler için sahip olabilirsiniz. Bir kere aldıktan sonra her seferinde süresini uzatmak istediğiniz sürece o alan adı size ait olmaya devam edecektir.

Barındırma hizmeti dediğimiz host/hosting ise sitemiz ile ilgili her şeyi yükleyeceğimiz depomuzdur diyebiliriz. Sitemizin ziyaretçi hacmine göre seçeceğimiz çeşit çeşit paketler bulunmakta. Bu mecraya yeni girecekler için işin en hayati noktası doğru host/hosting firması seçmektir. Doğru hosting firması sizin adınıza işin yüzde doksanını halleder ve siteyi size sadece içerik eklemek kalacak şekilde teslim eder. Süreç içinde de ne zaman başınız sıkışsa imdadınıza yetişir. Yanlış hosting seçimi ise bu hizmetlerden mahrum kalmanın yanında sürekli kapanan veya yavaş açılan sonucunda da büyük zararlar gören site demektir. Biz pekbilgili.com olarak yıllardır, 7 gün 24 saat destek veren ve teknik altyapısından çok memnun olduğumuz hozzt ile çalışmaktayız. Bu linke tıklayarak Hozzt ’a girip üye olmanız ve destek panelinden açmak istediğiniz site ile ilgili düşüncelerinizi yazarak yardım talebi göndermeniz yeterli. Domain name/ alan adından size en uygun, en hesaplı hosting paketine kadar her şeyi onlar ayarlayıp sitenizi hazır bir şekilde size teslim edecektir.

Tavsiye edeceğimiz bir başka konu da sitenizde wordpress altyapısı kullanmanızdır. Host firmanız tarafından kurulacak bu sistem üzerine oluşturmayı düşündüğünüz içeriğinize uygun güzel bir tema seçerek ve google seo kriterlerine uygun davranarak çok iyi noktalara gelebilirsiniz.

Unutmayın sağlıklı bir web sitesine sahip olmanın en hayati noktası doğru hosting firması seçmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.