Horoz Nasıl Bir Hayvandır? Horozun Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Horoz Nasıl Bir Hayvandır? Horozun Özellikleri Nelerdir?

Gün doğumuyla birlikte yüksek sesli ötüşüyle yeni bir günün başlangıcını bizlere haber vermeyi kendine adeta görev edinmiş horozun özellikleri nelerdir? Türleri nelerdir? Horoz nasıl bir hayvandır bir bakalım;

Horozun Özellikleri Nelerdir?

Bir kümes hayvanı olan horoza şöyle bir uzaktan bakıldığında büyük ibiği dışında dik ve kendinden emin duruşu, yürüyüşü ile kendilerini belli ederler. Zira bulunduğu ortamı sahiplenmeyi seven hayvanlardır. Bilindiği üzere horozlar dövüştürülürler ve hatta sırf bu amaçla yetiştirilen ispenç horozları vardır.. Horozlar asabi hayvanlardır ve dövüştürülmeleri kolay olur. O nedenle bir horoza yaklaşırken beklenmedik bir anda saldırganlaşabileceği unutulmamalıdır. Horozların ağırlığı ortalama 4 kilo kadardır.

Horoz Türleri Nelerdir?

Horozun, Denizli ve Berg olmak üzere başlıca iki türü vardır. Bunlar dışında İspenç horozu denilen tür, horoz dövüşlerinde kullanılmaktadır ne yazık ki.

horozun özellikleri nelerdir

Denizli Horozu

Denizli ilimizin simgesi bu tür, uzun uzun ve uyumlu bir şekilde öter ve bu onun en karakteristik özelliklerindendir. Öyle ki bir Denizli horozu aralıksız neredeyse otuz saniye boyunca ötebilir. Sürmeli siyah gözlere sahip olan Denizli horozu kendi içinde de türlere ayrılır. Kınalı, kürklü, siyah, demirkır, pamukkır ve al olmak üzere 6 çeşit renk türü vardır. Vücut tipine göre de kendi içinde yüksek boyun, sülün ve küpeli olmak üzere üç tiptir. Bu horozların bazıları dar bazıları ise geniş ibiklidir.

Az önce de belirttiğimiz gibi horozların en karakteristik özelliği ötüşleridir. Her horozun ötüşü ve sesi aynı tonda değildir. Örneğin ince, kalın ve hatta davudi olarak nitelendirilen sesli horozlar olduğu gibi hüzünlü, dalgalı, cırtlak ve net sesli horozlar vardır. Başka bir deyişle horozlar ses ve ötüş tarzlarına göre de kendi içlerinde gruplara ayrılır.

Horozlarla ilgili diğer bir ilginç özellik de öterken vücutlarının aldığı şekildir. Örneğin öterkenki duruş pozisyonları için kurt, yiğit, aslan ve pus gibi benzetmeler yapılır.

Berg Horozu

Berg horozu aslen Alman’dır. Bu tür, tıpkı Denizli horozu gibi uzun uzun öter. Siyah, kumral ve altın olmak üzere üç çeşit rengi vardır. Dünyada sayısı oldukça azdır ve bu yüzden değerli hayvanlardır. Almanya ve Hollanda’da yetiştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.