Hindi Nasıl Bir Hayvandır? Hindi Hakkında Bilgi

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Hindi Nasıl Bir Hayvandır? Hindi Hakkında Bilgi

Hindi diyince pek çoğumuzun aklına yılbaşı gelir zira ülkemizde bir çok evde sadece yılbaşı akşamlarında hindi pişirilir. Bunun dışında ülkemizde hindi, tavuk kadar yetiştirilip tüketilmez. Hindi nasıl bir hayvandır sorusunun cevabına geçmeden önce hindi kelimesinin İngilizcesinin neden “Turkey” olduğuna açıklık getirmeye çalışalım.

Hindinin dünyada tanınması Amerika kıtasının keşfedilmesiyle olmuştur. O dönemde Akdeniz ticaretinde oldukça etkin olan Levant Company adındaki şirket “Turkey Merchants” adıyla da bilinmekte ve Amerika kıtasından alınan hindiler İngilizler’e bu şirket tarafından getirilmekteydi. Bu nedenle hindi, İngilizce’de “turkey” adıyla karşılığını bulmuş oldu.

Hindinin “gallopavo” ve “ocellataise” olmak üzere iki türü vardır. Gallopavo türü 1. metre kadar olup diğer türden daha büyüktür. Ağırlıkları ise 5-10 kilo arasında değişir ve ortalama yaşam süreleri 10 yıl kadardır.

hindi nasıl bir hayvandır

Yabani bir hindi türü olan lekeli hindiler evcil hindilerin tersine uçabilirler.

Bir kümes hayvanı olan hindinin eti lezzetli ve faydalı olsa da yumurtası bir tavuk yumurtası kadar lezzetli olmadığı için pek tercih edilmez. Ayrıca bir tavukla kıyaslandığı zaman daha narin yapılı olduklarından yetiştirilmeleri daha fazla özen ister.  Hindiler yılda ortalama 30 tane yumurtlar, kuluçka süreleri ise 1 aydır.

Anne hindi 20 kadar yumurtlasa da bu yavruların bir kaç tanesi annelerinin ayakları altında ezilebildiğinden ölebilirler.

“kabaramazsın kel Fatma” cümlesiyle başlayan tekerlemede bir hindiden bahsedilse de dişi hindiler kabaramaz. Yani kabarma özelliği erkek hindilere has bir özelliktir. Erkek hindilerin sesi kaba ve gürültülüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.