Hellenizm Uygarlığı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » tarih » Hellenizm Uygarlığı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hellenizm Uygarlığı doğu ile batının sentezinden doğmuş bir uygarlıktır. daha açık bir ifadeyle; Yunan uygarlığı ile Anadolu, Mezopotamya, Mısır, İran ve Hint uygarlıklarının karışıp kaynaşmasıyla meydana gelen bir medeniyettir.

Makedonya kralı Büyük İskender’in Doğu seferi sonucunda doğmuştur.

Nasıl ortaya çıktı?

Büyük İskender, Doğu (Asya) seferi sonucunda doğu bölgelerinde kurdurduğu şehirlere Yunan halkını iskan ettirmiş yani yerleştirmiştir. Yunan halkının bu bölgelere kendi kültürlerini taşıması ve buranın yerli halkıyla etkileşime geçmesinin sonucunda Hellenizm denilen melez uygarlık ortaya çıkmıştır. bu etki Mısır ve Hindistan’a kadar ulaşmıştır.

hellenizm uygarligiHellenistik dönemin başlangıcı MÖ 323 olarak kabul edilir. bu tarih Büyük İskender’in ölüm tarihidir. Yunanistan yarımadasının roma Cumhuriyeti tarafından işgal edildiği tarih olan MÖ 146 ise Hellenistik dönemin sonu olarak kabul edilir.

Özellikleri nelerdir?

-Hellenizm uygarlığında bilim oldukça gelişmiştir. bu nedenle son derece ileri bir uygarlıktır. tıp, astronomi, coğrafya, edebiyat, felsefe, mimari ve deneysel pozitif bilimler gelişmiştir. coğrafyada Erastostenes, matematikte Batlamyus ve Arşimet, astronomide ise Airstorkos ve Hipparkos en önemli bilim adamlarıdır.

-buna ek olarak İskenderiye, Antakya, Bergama ve Selevkon ise en önemli bilim, sanat ve kültür merkezleridir. bunların arasında en önemli kent İskenderiye’dir. zira Mısır’daki İskenderiye’de yer alan akademi, müze, kütüphane ve laboratuvarlar; matematik, tıp, astronomi, doğa  ve edebiyat bilimlerinin gelişmesinde öncü olmuştur.

-Hellenizm uygarlığı dünyanın yedi harikasından birini yaratmıştır: İskenderiye Feneri. sadece bu bile Hellenizm uygarlığının ulaştığı aşamanın en önemli ürünüdür.

-fakat tarihte her uygarlığın olduğu gibi Hellen uygarlığının da bir gün sonu geldi. Büyük İskender’in ölümüyle kurulan Hellenizm krallıkları, Roma imparatorluğunun gelişmesiyle ortadan kalktı. ancak kendinden sonra gelen islam uygarlığının gelişimine kaynak oluşturmuştur.

“Hellenizm Uygarlığı Nedir? Özellikleri Nelerdir?” ile ilgili 8 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.