Hamster Nasıl Bir Hayvandır? Hamsterların Özellikleri

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Hamster Nasıl Bir Hayvandır? Hamsterların Özellikleri

Her ne kadar kemirgengillerden olsa ve fareye benzese de hamsterlar çok sevimli hayvanlardır ve evcil hayvan olarak pek çok kişi tarafından beslenmektedir. Bu yazımızda meraklıları için hamster nasıl bir hayvandır? Özellikleri nelerdir, bakımı nasıl yapılır gibi sorulara yanıt veriyoruz.

Hamster Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

Hamster nasıl bir hayvandır? Kemirgengillerden olan hamsterlar fareye benzeyen, tüylü, hassas hayvanlardır. Avrupa ve Batı Asya’da yaygın olarak yaşarlar ve yuvaları toprağın altındadır.

Hamsterlerın ön ayaklarında dört parmakları olmasına karşılık arka ayaklarında beş parmakları vardır. İlk bakışta kuyrukları yokmuş gibi gözükür ancak tüylerinin altına gizlenmiş kısacık kuyruklara sahiptirler. Çok narin ve hafif olan hamsterların ağırlığı ortalama iki yüz gram kadardır.

Kısacık ömürleri vardır ki bu süre iki yıl kadardır. Ancak çok iyi bakılırsa bir hamster yaklaşık 4 yıl kadar yaşayabilir.

Onların dünyasında renklere yer yoktur çünkü renkleri göremezler. Gözleri çok gelişmemiş olsa da koku alma ve işitme duyuları çok gelişkindir.

Hamsterlar sudan hoşlanmazlar ve  asla yıkanmamalıdırlar. Kişisel temizliklerini antiseptik özelliğe sahip dilleri sayesinde kendi kendilerine gerçekleştirebilirler. Bir hamserı yıkamak onun ölümüne sebep olabilir.

Hamster Türleri Nelerdir?

Pek çok hamster türü vardır ancak ülkemizde en çok bilinen iki tür; gonzales ve Suriye hamsterlarıdır. Suriye hemsterları gonzalese oranla daha iri hayvanlardır.

Hamsterlsar Ne Yerler?

Görünüş itibariyle fareye benzediği kadar sincaplara da benzeyen hamsterlar yuvalarında kışlık yiyeceklerini depolarlar. Yanaklarında küçük kesecikleri vardır, yiyeceklerini bu keselerde taşırlar.

Marul, havuç, salatalık gibi sebzeler; arpa, yulaf  ve buğday gibi tahıllarla beslenirler. Meyve de yiyebilirler ancak hamsterlar şeker hastası olduğu için meyve ağırlıklı beslenmemelidirler. Arada bir de olsa az miktarlarda muz gibi meyveler verilebilir.

Metabolizmaları oldukça hızlı çalıştığı için iştahlı hayvanlardır.

Hamsterlar çok hassas hayvanlardır. Evde bakımları sırasında yapılacak bazı küçük hatalar onların ölmesine sebep olabilir. Hamsterların bulunduğu ortamın ısısı önemlidir. Normalden fazla soğuk ya da sıcak ortamda hastalanabilirler. Soğuk ellerle bile onlara dokunmamak gerekir. Yani evde bakımı konusunda oldukça dikkatli davranmak gerekir. Hamsterlar ishal olabilirler ve bu onlar için tehlikeli bir hastalıktır. Bu nedenle örneğin içme sularının sıcaklığı dahi oda sıcaklığında olmalıdır.

Hamsterların kafesinin bakımı ve temizliğine de özen gösterilmelidir. Kafesleri ayda bir kere temizlenebilir ancak tuvaletlerini yaptıkları bölüm sürekli temizlenmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.