Hamilelikte Nasıl Beslenmek Gerekir? Ne Yemek Gerekir?

Ana sayfa » bebek ve çocuk » Hamilelikte Nasıl Beslenmek Gerekir? Ne Yemek Gerekir?

Hamilelikte beslenme çok önemlidir zira hamilelik uzun bir maratondur ve bu maratonda her anne adayı doğacak bebeği için son derece özenli davranmak ister. Bu süreçte en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri beslenmedir.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Eğer aşırı kilo durumu varsa en doğrusu hamilelikten önce fazla kiloların verilmesidir. Aşırı kilolu olmak gebe kalmayı zorlaştırabildiği gibi aşırı zayıflık da iyi değildir.

Hamilelikte alınması gereken ortalama kilo 10-12 kg.dır. İdeal kilonun üzerinde olma durumu varsa fazla kilo almamaya özen gösterilmelidir. Bir çok anne adayı doğacak bebeğinin iyi gelişmesi ve iyi kilo almasını istediği için hamilelikte normalden daha fazla yemek yeme eğilimi gösterebilir. Ancak bu doğru değildir. Burada önemli olan çok yemek değil, sağlıklı beslenmektir.

Bazı anne adayları ise özellikle gebeliğin ilk trimesterinde mide bulantısı ve kusma şikayeti yüzünden yemek yiyemez ve hatta günlük tüketmesi gereken su miktarını bile tüketemez hale gelir. Ancak bu da bebek için endişelenilecek bir durum değildir. Bulantı ve kusmalar zamanla azalarak ortadan kalkar ve bebek, plasenta yoluyla anneden alması gerekeni alır.

Hamilelikte Ne Yememeli?

Gebelikte hamur işi yiyecekler fazla tüketilmemelidir. Zira hamur işi yiyeceklerin bebeğe hiçbir faydası olmadığı gibi anne adayında gereksiz kilolara da neden olur.

Fazla kafein tüketiminden kaçınmak gerekir. Örneğin günlük 5 bardak çaydan fazla tüketilmemelidir. Kahve ya da çayın günlük sınırlı tüketimi dışında gazlı ve ve özellikle alkollü içeceklerden de kesinlikle kaçınılmalıdır.

Hamur işi gibi şeker ve tuz tüketimi de hassas bir konudur. Fazla tuz tüketimi vücutta ödem yaparak anneyi rahatsız edebildiği gibi tansiyon yüksekliğine de sebep olabilir. Şeker ise normal şartlarda da insan sağlığına zarar verir, gebelikte şeker tüketimi konusunda daha özenli davranmakta fayda vardır.

Hamilelikte Ne Yemeli?

Hamilelikte her şeyden önce yeterli miktarda su tüketimi çok önemlidir. Günde en az 8 bardak su tüketilmelidir.

Kalsiyum ihtiyacının artmasından dolayı ayran, süt, cacık gibi içecekler tüketilmeli, peynir, yoğurt gibi kalsiyum kaynağı besinlerin tüketilmesine de dikkat edilmelidir.

Haftalık bir beslenme programı çıkarılarak bu bir haftalık programa balık, tavuk ve kırmızı etin yanı sıra mutlaka sebze yemekleri de dahil edilmelidir. Makarna ve pirinç pilavı gibi yiyeceklerin fazla tüketiminden kaçınılmalıdır.

Taze sebze, balık, beyaz ve kırımızı et dışında taze ve mevsiminde meyve de yeteri oranda tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.