Güvercin Nasıl Bir Kuştur? Güvercinler Hakkında Bilgi

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Güvercin Nasıl Bir Kuştur? Güvercinler Hakkında Bilgi

Güvercin nasıl bir kuştur? Güvercinlerin karakteristik özellikleri nelerdir? Güvercinler diğer kuşlardan hangi yönleriyle ayrılır? gibi sorulara cevap arıyoruz bu yazımızda.

Güvercin Nasıl Bir Kuştur?

Ülkemizde oldukça meraklıları bulunan güvercinler, ülkemizin her yerinde rahatlıkla rastlanabilen kuşlardandır. Orta büyüklükte bir gagaya, kısa denilebilecek ayaklara sahiptirler. Güvercinlerin kısa gagalı olması onların melez olduğunun bir göstergesidir. Güvercinlerin dirsekten aşağısı paçasızdır ve kanatları kuyruk üzerinde taşınır ki bu özellik güvercinlere has bir özelliktir. Yani kuyruğunu kanat altında taşımazlar. Aksi takdirde bu durum yine onun melez olduğunun göstergesidir. Safkan bir güvercinin gagası da muhakkak beyaz renkte olmalıdır. Mavi güvercinlerin gagası mor renkte olabilir. Beyaz renk güvercinlerin ise göz rengi siyahtır. Ülkemizde güvercin meraklıları, onların safkan güvercin olmasına önem verirler ve bu tip özelliklerine bakılarak safkan mı ya da melez mi oldukları anlaşılabilir.

Güvercinler Ne Renk Olur?

Güvercinler tek bir renk değildir. Siyah, beyaz, sarı, kırmızı ve mavi olmak üzere beş renk güvercin türü vardır. Bunlar arasında beyaz ve kırmızı güvercin en yaygın olanlarıdır. Aynı zamanda tepeli ve tepesiz güvercin türü olmakla birlikte bu tür de her renkte görülmektedir.

Siyah güvercinlere murakat denir. Vücutları simsiyahtır ve beyaz renkte hiçbir yerleri yoktur. Beyaz gagalı ve açık renk gözlere sahiptirler.

Beyaz güvercinlerin de vücutlarının tamamı beyazdır. Vücutları bembeyazdır ve siyah ya da farklı renkte hiçbir yerleri yoktur. Beyaz gagalı ve siyah gözlüdürler.

Sarı güvercinler ise kanaryalardır. Vücutlarının tamamı sarıdır ve beyaz renkte hiçbir yerleri yoktur. Beyaz gagalı ve açık renk gözlere sahiptirler.

Kırmızı renkli güvercinlere Pal denir. Vücutlarının tamamı koyu kızıl renktedir ve beyaz renkte hiçbir yerleri yoktur. Beyaz gagalı ve açık renk gözlere sahiptirler.

Mavi güvercinlere Zavrak denir. Grimsi bir mavi renkleri vardır, küllü olarak da anılır. Kanat üzerine işaret denilen iki sıralı şerit bulunur. Mavi güvercinlerin bazılarının gagası mor renklidir. Bu türlerin bazılarının kanatlarında şerit yerine küçük siyah noktacıklar vardır ve bunlara çakmaklı-tekir denir.

Güvercinlerin “orjinal” kalabilmeleri için aynı renkteki güvercinler birbiriyle eşleştirilmelidir.

Dişi güvercinler genel olarak bir çift yumurta yumurtlayıp kuluçkaya yatarlar.

güvercin nasıl bir kuştur

güvercin nasıl bir kuştur

Güvercinler Nasıl Uçar?

Trakya güvercinleri üzerinden söylemek gerekirse; güvercinler yüksek uçarlar. 5 saate kadar uçabilirler. Nokta yükseklikte uçtukları için yerden yönetmek pek de kolay değildir. Bireysel değil 20-30 kuştan oluşan bir topluluk ile uçmayı tercih ederler. Uçuş özeliklerinden en önemlisi makara yapmalarıdır.

Güvercinler yönlerini kolayca bulabilen kuşlardır. Bunun nedeni kafatası ile beyin arasındaki “ferromanyetik” tanecikler sayesinde yerdeki manyetik alana karşı oldukça duyarlı olmalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.