Güve Nedir? Güveler Hakkında Bilgi, Güvelerden Kurtulmanın Yolları

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Güve Nedir? Güveler Hakkında Bilgi, Güvelerden Kurtulmanın Yolları

Bu yazımızda Güve nedir? Güvelerden nasıl kurtulabiliriz? Güveler nasıl engellenir? sorularının cevabını buluyoruz.

Güve Nedir?

Güve bir çeşit böcektir. 7 mm kadar küçük canlılardır ve minik birer kelebeğe benzerler. Farklı farklı türleri olan güvelerin boyları ve renkleri de türlerine göre değişkenlik gösterir. Genel olarak kahverengi olsalar da tükettikleri gıdaya göre renkleri farklılık gösterir.  Varlıkları insanlar tarafından asla istenmez zira genellikle evlerde yünlü kumaşlara musallat olarak bu tür kumaşları kemirmek suretiyle zarar verirler. Sadece yünlü kumaşlar değil, kürk, halı, deri, tahıl ve odunlara da saldırırlar. Bunların arasında belki de en zararlısı tineola biseliella denilen halı güvesi ile tinea pellionella denilen kürk güvesidir.

Güveler Neden Ortaya Çıkar?

Güveler en çok ev içinde karşımıza çıkar. Nemli, sıcak ve havasız ortamda kolayca üreyebilirler. Dişi güveler iki yüz kadar yumurta bırakır ve giysileri kısa sürede istila edebilirler. Dişi güve yumurtladıktan iki hafta sonra ölür, erkek güveler ise 1 ay kadar yaşarlar. Erkek güveler iyi uçarlar ancak dişi güveler iyi uçamaz. Giysilere asıl zararı veren yetişkin güveler değil larvalardır. Bunların verdiği zarar ise giysilerdeki delikler ile ancak anlaşılabilir. Giysilerin üzerinde açtıkları delikleri görene kadar güvelerin varlığını ne yazık ki fark edemeyebiliriz.

güve

güve

Güvelerden Nasıl Kurtuluruz?

Güvelerin ortaya çıkmasını engellemenin en iyi yolu gardıropları havalandırmak, nemin maksimum %60 oranında kalmasını sağlamak ve kıyafetleri fırçalamak ya da yıkamak. Eğer evinizde, gardırobunuzda güvelerin varlığını keşfettiyseniz derhal harekete geçerek onlardan kurtulmak isteyeceksinizdir. Bunun için kıyafetler güzelce yıkanabilir, gardırobun içi elektrikli süpürge ile süpürüldükten sonra sirkeli suyla güzelce yıkanabilir. Kenara kaldırıp kullanmadığınız halılar da havalandırılmalıdır.

Dolaplarda kekik, lavanta, nane kullanmak, bakliyatların içine defne yaprağı koymak, dolapların içini sirkeli suyla silmek güveleri engeller. Bilinen en geleneksel yöntemlerden biri ise naftalin kullanmaktır. Naftalinin, güve savar olduğunu bilmeyen yoktur ancak naftalin ciddi anlamda kanserojen olduğu için kullanılmamalı, daha doğal yöntemler kullanılmalıdır.

Bütün bunlara ek olarak; güveler 55 derece üzerinde ve -20 derecenin altında barınamazlar. Pamuklu giysilere musallat olmazlar. Karanlığı severler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.