Goril Nasıl Bir Hayvandır? Goriller Hakkında Bilgi

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Goril Nasıl Bir Hayvandır? Goriller Hakkında Bilgi

Goril nasıl bir hayvandır? Goriller nerelerde yaşar, nasıl yaşarlar? Goriller Afrika’nın yağmur ormanlarında yaşarlar. Goriller insanoğluna en çok benzeyen ikinci hayvan türüdür. Başka bir deyişle gorillerin DNA’sı %95 insana benzer. İnsana en çok benzeyen hayvan türü ise şempanzedir.

Goril Nasıl Bir Hayvandır?

Erkek gorilin boyu ortalama 2 metre, ağırlığı 200 kilodur. Dişi gorilin ağırlığı ise 100 kilo kadardır.  Ayaklarıyla birlikte yumruklarının üzerine basarak yürüyen goriller ağaçların üzerinde dolaşmayı da severler. Ancak oldukça iri cüsseli olan goriller bu iriliklerinin farkındadırlar. Bu yüzden tutanacakları dalı uzun kollarıyla önce kontrol ederler.

Sakin hayvanlardır ve zararsızdırlar ancak rahatsız edildikleri zaman saldırganlaşabilirler. Çok obur sayılmazlar, yani az yiyecekle doyabilirler. Otçuldurlar, yaprak ve meyve yiyerek beslenirler. Böcek ve solucan gibi canlıları da yiyebilirler.

Eş ve yavruları ile birlikte yaşarlar. Grubun lideri en az on yaşındaki erkek gorildir. Gorillerin iki ayağının üzerine kalkıp öfkeyle göğsünü yumruklamasının nedeni otoritesini grubuna göstermektir. Genelde diğer hayvanlarda görüler “iki erkek cinsin kavgası” gorillerde yoktur. Yani erkek goriller birbiriyle kavga etmezler. Dişi goril ve yavruları ağaç üzerinde yuva yaparak burada uyumayı tercih edebilirler.

goriller

goriller

Goriller Nerede Yaşar?

Goriller daha önce de söylediğimiz sadece Afrika’da yaşarlar. Dağ gorilleri Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Uganda’da yaşarken, ova gorilleri Kongo, Gabon, Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yaşarlar. Dağ gorilinin sayısı ova goriline göre çok azdır zira kaçak avcılık nedeniyle bu türün nesli tükenmek üzeredir.

Gorillerin Diğer Özellikleri

Ortalama ömürleri 50 yıldan fazladır.

Bir goril yavrusu ortalama 2 kilo ağırlığında doğar

3 yaşına kadar annelerinin bakımına muhtaçtırlar. Ancak 3 yaşından sonra da aileleriyle birlikte yaşamaya devam ederler.

Hisleri ve tepkileri tıpkı insanlarınki gibidir. Gülerler, sevinirler, korkarlar. Kısaca tüm insani duyguları yaşarlar ancak ağladıklarında gözyaşları akmaz. Gıdıklanınca gülerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.