Geyik Nasıl Bir Hayvandır? Geyikler Hakkında Bilgi

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Geyik Nasıl Bir Hayvandır? Geyikler Hakkında Bilgi

Bilhassa boynuzları ile şahsına münhasır olan geyikler nerede yaşar, türleri nelerdir, ne gibi özelliklere sahipler gibi sorularına cevap veriyoruz bu yazımızda.

Geyikler Nerede Yaşar?

Geyikler Amerika, Asya, Afrika, Avrupa kıtalarında olmak üzere dünyada geniş bir alanda yaşamakta olan hayvanlardır. Bununla birlikte yaşam alanları genel olarak ormanlardır.

Afrika kıtasında en çok yaşadıkları yerler; Tunus, Cezayir;

Asya kıtasında Kuzey Kore, Mançurya, Hindistan, Nepal

Kuzey Amerika’da Kanada’dır.

geyikler

geyikler

Geyiklerin Özellikleri Nelerdir?

Geyik denilince ilk olarak akıllara boynuzları gelir. Nitekim geyiklerin boynuzları aynı familyadakilere göre farklılık arz eder. Geyiklerin boynuzları her yıl gelişir, bu durum özellikle yaz mevsiminde gerçekleşmekle birlikte erkek geyiklere has bir durumdur. Geyiklerin sürekli çıkan boynuzları kalınca bir tabakanın içinde gelişmektedir ve bu tabaka kadifemsi bir yapıya sahiptir. Boynuz yeterince kemikleştikten sonra bu kadifemsi tabaka parçalanarak boynuzdan ayrılır.

Bir dişi geyik bir gebeliğin sonucunda bir-iki yavru dünyaya getirebilir. Gebelik süresi geyik türlerine göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte on aydır.

Geyiklerin dikkat çeken bir diğer özelliği ise vücutlarının üzerindeki beyaz beneklerdir. Bu beyaz benekler geyiklerein yaşları ilerledikçe yıllar içerisinde yok olur. Dolayısıyla bir geyiğin üzerindeki beneklerden onun yaşı hakkında yaklaşık bir tahminde bulunmak mümkündür. Ancak alageyik türünü bunun dışında tutmak gerekiyor zira alageyikler bu benekleri ömürleri boyunca üzerlerinde taşırlar.

Geyiklerin bir diğer ilginç özelliklerinden biri de yavruları ile ilgilidir. Doğduktan sonraki ilk yarım saat içinde adım atmayı öğrenen yavru geyikler anneleri tarafından dış tehlikelere karşı korunurlar. Şöyle ki; anne geyik yavrusunu doğurduktan sonra onu sürekli yalar. Bu işlemi yavru geyiğin üzerinde koku kalmayıncaya kadar devam ettirir ki böylece dışarıdan koku yoluyla gelecek saldırıları engellemiş olur yani yavrusunu güvence altına alır. Erkek yavru bir yaşından sonra annesinden, onu bir daha hiç görmemek üzere ayrılır ancak dişi yavru geyik annesinden ayrılsa bile ileride yavrularıyla bile annesini ziyarete gelebilir.

Çok iyi yüzebiliyor olmak geyiklerin bir diğer önemli özelliğidir. Geviş getiren bu hayvanlar kolay sindirilebilir özelliği olan tomurcukları, taze otları, ince dalları, meyve ve mantarları yemeyi tercih ederler.

Geyik Türleri Nelerdir?

Elli geyik türü vardır. Bu türlerden bazıları şöyledir;

Munçaklar

Püsküllü geyik

Kızıl geyik

Alageyik

Su geyiği

Karaca

Sığın (dünyanın en büyük geyiği

Pudu (dünyanın en küçük geyiği)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.