Gergedan Nasıl Bir Hayvandır? Gergedan Hakkında Bilgi

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Gergedan Nasıl Bir Hayvandır? Gergedan Hakkında Bilgi

Gergedan, yeryüzünde filden sonra en iri kara hayvanlarıdır.

Gergedan nerelerde yaşar?

Afrika ve Asya kıtasında; Hindistan, Malezya, Endonezya’da yaşarlar.

Gergedan ve Özellikleri

Dünyada toplamda beş türü olan bu koca hayvanlar, cüsselerine oranla kısacık bacaklara ve kuyruğa sahiptir. İri cüssesi ve kısa bacaklarına rağmen gayet hızlı koşma yeteneğine sahiptirler.

Ağırlıkları ortalama 2 ton kadardır ancak en ağır gergedanın 5-6 ton olduğu bilinmektedir. Derileri fazlasıyla kalındır ve tüysüzdür.

Gergedanlar ortalama 50 yıl kadar yaşarlar. Gebelikleri yaklaşık 500 gün gibi uzun bir süre devam eder ve tek yavruları olur.

Gergedanların günümüzde sadece beş türü olmasına rağmen geçmişte durum bundan çok daha farklıydı. Daha fazla türü olan gergedanların,  aşırı avlanma yüzünden türleri yok oldu. Bu kadar çok avlanmalarının sebebi ise boynuzlarıdır.

Bazı türleri tek boynuzlu olmasına karşılık çift boynuzlu türleri de vardır. Bu durum gergedan türlerini birbirinden ayıran en karakteristik özelliktir.

Otlak, çayır ve bataklık bölgelerde yaşayan gergedanların gözleri çok keskin değildir ancak burunları çok iyi koku alır, kulakları da çok iyi duyar. Otçul olan gergedanlar hayvanlar aleminde korkusuzca yaşama lüksüne sahiptirler zira onlardan irisi ve güçlüsü yoktur. Buna karşılık gergedanlar insanlardan ürküp kaçarlar.

Geçtiğimiz aylarda Sudan adındaki son kuzey beyaz gergedanı hayatını kaybetti. Nesli tükenmekte olduğu için koruma altına alınmış olan Sudan 45 yaşındaydı ve çok fazla yaşlandığı için öldü.

Sudan’ın türünün de yok olmasının sebebi yine kaçak avcılık oldu. Ancak Sudan’ın iki tane dişi yavrusu bulunmakta.

Günümüzde Afrika’da yaklaşık 20 bin kadar beyaz gergedanın yaşadığı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.