Gelgit Olayı Nedir? Neden ve Nasıl Olur?

Ana sayfa » coğrafya » Gelgit Olayı Nedir? Neden ve Nasıl Olur?

bir plajda denizin tam kıyısına oturduğunuzda, saatler sonra oturduğunuz yere deniz suyunun geldiğini görürsünüz. çünkü deniz kabarmıştır. aradan yine zaman geçtiğinde bu kez deniz suyunun çekildiğini görebilirsiniz. bu süre genelde altı saat sürer. yani deniz sularının kabarması ve çekilmesi arasında geçen süre 6şar saattir. işte bu 12 saatlik yükselme ve alçalma döngüsüne gelgit denir.

peki gelgit neden olur? denizin suları neden kabarıp çekilir?

gelgit nedir

çünkü Güneş ile Ay’ın yerçekimi Dünya’yı etkiler. Okyanusun suları Dünya döndükçe Güneş ve Ay’ı izlemeye çalışır. Gelgit olayı bazı zamanlarda çok güçlü, bazı zamanlarda ise zayıftır. bunu belirleyen ise Ay’ın halleridir. örneğin Yeniay ve dolunay evrelerinde Güneş, Ay ve Dünya aynı hizadadır. bu iki gökcisminin yerçekimleri bu dönemde birleştiğinden gelgit güçlü olur. hatta o kadar güçlü olur ki deniz kabardığında suların 15 metreden bile fazla yükseldiği olur.

ancak Güneş, Ay ve Dünya bir üçgen oluşturacak konumda iken Güneş ve Ay’ın yerçekimleri birbirinin etkisin yok eder ve bu yüzden gelgit olayı pek etkili olmaz

“Gelgit Olayı Nedir? Neden ve Nasıl Olur?” ile ilgili 6 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.