Fillerin Özellikleri Nelerdir? Afrika Fili ve Asya Fili Arasındaki Farklar

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Fillerin Özellikleri Nelerdir? Afrika Fili ve Asya Fili Arasındaki Farklar

Filler iki türdür: Afrika fili ve Asya fili. Asya filine Hindistan fili de denir. peki bunların arasındaki farklar nelerdir?

Afrika filinin kulakları daha büyüktür. Asya fillerinden daha iri, daha güçlü, daha kalın derilidirler. afrika filinin Asya filinden daha iri olması normaldir çünkü Afrika fili yeryüzündeki kara hayvanlarının en büyüğüdür. boyu 3,5 metre, kilosu 5,5 tondur.

Asya filleri adından da anlaşılacağı gibi Asya’da yaşarlar. Afrika filine göre daha küçük ve daha uysaldırlar. ayrıca daha kolay eğitilebilirler. hayvanat bahçelerinde ve sirklerde gördüğünüz filler Asya filidir. bu fillerin terbiyecisine hindistan’da mahut denir.

fil

fillerin besinleri arasında meyve, sebze ve kuruyemiş vardır. ağaçlardaki yaprakları da yerler. fillerin hortumları onların nefes almasını ve koku almasını sağlar. sıcaklarda suya girmekten çok hoşlanırlar. hortumlarını da serinlemek için kullanırlar. yani hortumlarına su alarak yine kendi üzerlerine püskürtürler.

erkek fillerin kocaman dişleri onların bir yeri kazmasına, bir şeyi taşımasına yardımcı olur. ancak insanlar dişleri için o kadar çok fil öldürmüşlerdir ki sayıları oldukça azalmıştır.

“Fillerin Özellikleri Nelerdir? Afrika Fili ve Asya Fili Arasındaki Farklar” ile ilgili 13 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.