Filler Hakkında Bilgi, Fillerin Özellikleri, Nasıl Hayvanlardır

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Filler Hakkında Bilgi, Fillerin Özellikleri, Nasıl Hayvanlardır

Filler dünyanın en ağır hayvanlarıdır. Asya ve Afrika filleri olmak üzere iki türleri olan bu canlıların ağırlığı 4 ila 7 ton arasında değişir. Afrika filleri Asya filleri oranla daha ağırdır.

Filler ve özellikleri

Savan, bataklık, göl kenarı gibi doğal ortamlarda yaşayan filler otçul hayvanlardır. Ot, ağaç yaprakları ve bitkileri yiyerek karınlarını doyururlar ve günde ortalama 40 litre kadar su içerler. Ayrıca o koca hortumlarında yaklaşık 9 litre kadar suyu tutabilirler.

Hortumları sadece su içmelerini sağlamaz. Filler hortumlarını yemek yemek, su içmek dışında dokunmak, taşımak gibi pek çok günlük işleri için kullanırlar. Hatta hortumları ile 350 kg kadar ağır bir yükü taşıyabilirler. Hortumlarında 150 adet kas bulunur.

"<yoastmark

 

Kocaman dişler ve kulaklar

Fillerin hortumları dışında en dikkat çekici özellikleri dişleri ve kulaklarıdır. Afrika fillerinin kuşakları Asya fillerinin kulaklarına göre daha büyük olur. Ayrıca kulakları vücut ısılarını kontrol etmeye yarar.

Ancak dişleri için avlandıkları ve katledildikleri için ne yazık ki nesilleri tehlike altındadır

Dişi ve erkek filler

Erkek ve dişi fillerin yaşamları birbirinden farklılık gösterir. Dişi filler sürüler halinde yaşamayı ve aile hayatını tercih ederler. Dişi fillerin sürüleri dişiler ve yavrulardan meydana gelir ve bu sürüye en yaşlı dişi fil liderlik eder. Lider ölürse onun yerine ölen dişi filin en büyük kızı geçer ve liderlik görevini üstlenir. Yavru filler her zaman sürünün gözdesidir ve vahşi hayvanlara karşı itina ile korunurlar.

Erkek filler ise daha bağımsız yaşarlar. Erkenden aileden ayrılıp yalnız yaşamaya ya da diğer erkek fillerle yaşamaya başlarlar.

Güçlü ve büyük hayvanlar oldukları için aslan, kaplan gibi yırtıcı hayvanlardan korkmazlar. Ancak buna karşılık çok ilginç bir şekilde arı gibi küçücük bir hayvandan oldukça korkarlar.

Fil hafızası

Fillerin hafızaları çok güçlüdür ve oldukça hisli hayvanlardır. Gruptan biri öldüğünde yas tutarlar. Ayrıca koku duyuları da çok gelişmiştir. Kulakları da çok iyi duyar. Başka bir filin sesini tam 8 km uzaktan bile duyabilirler.

Gebelikleri 22 ay sürer ve 22 ay sonunda genellikle tek bir yavru dünyaya getirirler. Yavrular doğduklarında 100-120 kilo kadardırlar ve boyları yaklaşık 80-85 cm kadardır. Anne fil yavrusuna 3 yıl boyunca hiç anından ayrılmadan bakar.

Fillerin 26 dişi vardır.

O iri cüsselerine rağmen istediklerinde iyi bir koşucu ve tırmanıcı olabilirler. Ancak zıplayamazlar. Zıplayamayan tek memeli hayvan fillerdir.

Günde ortalama 3-4 saat uyurlar ve gündüzleri ayakta şekerleme yapar, geceleri yatarak uyurlar.

Bir filin ortalama ömrü 70 yıl kadardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.