Dünyanın En Büyük Kuşu Devekuşu

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Dünyanın En Büyük Kuşu Devekuşu

Dünyanın en büyük kuşu devekuşudur. 2,5 metreye varan boyu ve 155 kiloya varabilen ağırlığıyla elbette bu unvanı hak eder. boyunun uzunluğuna karşılık kanatları o kadar kısadır ki, ağırlığını taşıyamadıkları için uçamazlar. kanatlarını daha hızlı koşmak için kullanırlar. hatta kanatları sayesinde saatte altmış km.lik bir hıza ulaşabilirler. yani uçamasalar da yeterince hızlı koşma yeteneğine sahiptirler.

Devekuşları bu hızları sayesinde tehlikelerden kaçabilirler. ama kaçmayı denemeden önce düşmanından saklanmayı tercih ederler. çalılıkların içine boylu boyunca yatıp uzun boyunlarını da iyice uzatıp yere koyarlar. böylece kendilerini kamufle ederler. devekuşları

devekusu

sanıldığı gibi başlarını kuma gömmezler. yavruları tehlike altındaysa işte o zaman düşmanla mücadeleye girerler. koruma iç güdüsüyle düşmanı gagalar ve tekmelerler. devekuşlarının narin görünen bacakları oldukça güçlüdür. hatta o kadar güçlüdür ki tekmeleriyle bir insanı bile öldürebilirler.

devekuşları yabani ya da evcil olabilir. yabani devekuşları Afrika’da sürüler halinde yaşar. evcilleştirilmiş devekuşları eğitilerek sırtlarında insan taşırlar.

bitki, meyve, böcek ve hatta küçük hayvanlarla beslenirler. ancak genel olarak devekuşlarının besin kaynağı bitki ve meyvelerdir.

“Dünyanın En Büyük Kuşu Devekuşu” ile ilgili 4 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.