Dünyanın En Büyük Ekonomileri Hangileridir?

Ana sayfa » genel » Dünyanın En Büyük Ekonomileri Hangileridir?

Dünya ülkelerinde satın alma gücü, gayri safi milli hasıla verileri temel alınarak yapılan araştırmalar ile dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkeler ortaya konuluyor. sokakta herhangi birini çevirip “dünyanın en büyük ekonomisi hangi ülkelerdir?” diye bir soru yöneltsek, hemen hemen hepsi ABD ve Japonya’yı söyler muhtemelen. Dnyada ekonomi dengelerinin sürekli değişmesine paralel olarak dünyanın güçlü ekonomisine sahip ülkelerin sıralaması da değişiyor ancak ilk 5’teki ülkeler kolay kolay değişmiyor. bir kaç yılın ortalaması esas alındığında Dünya’nın en büyük ekonomileri sıralaması şöyle;

1. ABD

2. Çin

3. Japonya

4. Almanya

5. Fransa

6. İngiltere

7. Brezilya

8. Rusya

9. Hindistan

10. İtalya

11. Kanada

12. İspanya

13. Avustralya

dünyanin en buyuk ekonomileri14. Güney Kore

15. Meksika

16. Endonezya

17. Türkiye

18. Hollanda

19. Suudi Arabistan

20. Tayvan

ekonomistler, sıralamadaki ilk üçün 10 yıla kadar kolay kolay değişmeyeceği görüşünde. ancak ekonomi dengelerinin sürekli değişir nitelikte olduğunu var sayarsak dünyanın en büyük ekonomileri listesinin bir çok değişime uğrayacağı kesin gibi. nitekim bir yatırım bankası olan Goldman Sachs dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alma potansiyeline sahip olan ülkeleri belirlemiş ve buna N-11 (Next On Bir-Gelecek On Bir) denilmişti. bu 11 ülke ise şunlardır; Türkiye, Bangladeş, Endonezya, Filipinler, Güney Kore, İran, Meksika, Mısır, Nijerya, Pakistan, Vietnam’dır. bu ülkeler içinde sadece bir tanesinin gelişmiş ülke olması ise (Güney Kore) ilginçtir.

“Dünyanın En Büyük Ekonomileri Hangileridir?” ile ilgili 2 yorum yapılmış.

  • ahir Demiş ki:

    saçma brzılya ve ıspanya ekonomik krızın ıcınde ıspanya neredeyse ıflasını açıklayacaktı tıpkı yunan istan gıbı burada en guclu ekonomıler dıyor ayryeten uluslar artası ekonomı fonları açıkladığı raparlara bakıldığında turkıye 10 sırada :)

  • ahmet Demiş ki:

    turkiye çok hizli buyuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.