Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Nedir? Görevleri Nelerdir?

Ana sayfa » genel » Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Nedir? Görevleri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü nedir? Dünya Sağlık Örgütü’nün kısa adı nedir? Dünya Sağlık Örgütü’nün görevleri nelerdir? Dünya Sağlık Örgütü ne zaman kurulmuştur? Dünya Sağlık Örgütü’nün amaçları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü nedir sorusunun cevabına geçmeden önce orijinal ismine değinelim. Dünya Sağlık Örgütü’nün  orijinal ismi “World Health Organization”dur. Bu örgüt II. Dünya Savaşı’nın hemen ardından dünya barışını korumak amacıyla kurulan Birleşmiş Milletler’e bağlıdır ve toplumların sağlığıyla ilgili küresel anlamda faaliyetler gerçekleştiren, dünyadaki sağlık koşullarını üst seviyede tutmayı hedefleyen bir örgüttür.

Dünya Sağlık Örgütü Ne Zaman Kuruldu?

Birleşmiş Milletler’in kurulmasının ardından dünya barışını korumakla birlikte dünyada toplumların sağlığını korumanın da elzem olduğunu fikrinin ortaya atılması üzerine 1946 yılında ABD’nin New York şehrinde Uluslararası Sağlık Konferansı düzenlenmiş ve bu konferansta Dünya Sağlık Örgütü anayasası düzenlenmiştir. Bu anayasanın 61 üye ülke temsilcisi tarafından imzalanması ve 26 üye ülkenin resmen onaylamasının ardından 7 Nisan 1948 yılında kurulmuştur. Her yıl 7 Nisan, Dünya Sağlık Günü adıyla kutlanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün merkezi neresidir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün merkezi İsviçre’nin Cenevre kentidir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Yönetim Organları Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü üye ülkelerin katılımı ile Dünya Sağlık Asamblesi ve Yürütme konseyi tarafından yönetilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Görevleri ve Faaliyetleri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü, dünyada toplumların sağlığını korumak ve sağlık koşullarını en üst düzeye çıkarmak üzere çalışan bir örgüttür. Bu bağlamda örgütün görevleri şöyle özetlenebilir;

-Devletlere talep olması halinde sağlık hizmetlerinin desteklenmesi ve güçlendirilmesi amacıyla yardım eder.

-İhtiyaç halinde ülke halklarına sağlık hizmetleri sunmak, deprem, sel gibi doğal afetlerin ortaya çıkardığı acil durularda BM devreye girmektedir.

-Sağlık ile ilgili çalışma yürüten bilimsel çalışmaları desteklemek, bu alandaki meslek grupları arasında iş birliğini kolaylaştırmak

-Toplumsal salgın gibi durumlarda kamuoyuna bilgi akışını sağlamak, önerilerde bulunmak ve gerekirse yardım sağlamak

Birleşmiş Milletler’in en önem verdiği konuların başında ana-çocuk sağlığı ve bulaşıcı hastalıklara karşı savaş gelmektedir. 1977 yılında örgütün aldığı karar ile “2000 yılına kadar herkes için sağlıklı yaşam” yol haritası olarak belirlenmiş ve bu bağlamda yenidoğan bakımı ve bebek aşıları konularına öncelik ve ağırlık vderilmiş; ayrıca üye devletlere sağlık sistemlerinin geliştirilmesi adına teknik destek sağlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.