Dövme Yaptırmak Günah mı? Dövme Yaptıranın Abdesti Kabul Olur mu?

Dövme yaptırmak özellikle son zamanlarda oldukça popüler olmuş durumda. öyle ki bu durumu tutku haline getirip vücudunun her yerine dövme yaptıran gençler var. diğer yanda da dövme yaptırmak isteyip de dövmenin bazı sakıncaları olup olmadığını merak edenler ve bu yüzden erteleyenler var. dövme, steril koşullarda yapıldığında sağlık açısından herhangi bir sakıncası bulunmuyor. tabi alerjisi olmayanlar için. peki dini açıdan bir sakıncası var mıdır? Vücudunda dövme olan birinin aldığı abdest kabul olur mu?

dövme, özel bir boyanın iğne ucu yardımıyla deri altına işlenmesi işlemidir. bu yöntemle deri altına işlenen dövme bir daha vücuttan çıkmaz.

dovme gunah midövme yaptırmanın Hz. Peygamberimiz tarafından lanetlendiği bilinmektedir. “Resulullah (SAV) faiz yiyeni, yedireni, ona şahitlik edenleri, onu yazanı; dövme yapanı, gü­zelleşmek için dövme yaptıranı, sa­dakaya mani olanı, hulle yapanı ve hulle yaptırmak is­teyeni lanetledi.” (Buhârî, Libâs, 82-87; Müslim, Libâs, 119) hadis-i şerifinden dövme yaptırmanın caiz olmadığı anlaşılıyor.

Dövme konusunda din alimleri adeta ikiye bölünmüş durumda. bir kısım din alimi derinin altına işlenen boya nedeniyle suyun deriye değmediğini ve bu yüzden dövme yaptırmanın abdest almaya engel olduğunu belirtirken, çoğunlukta kalan kesim ise derinin altına işlenen dövmenin vücudun bir parçası haline geldiğini, dolayısıyla abdest veya gusül almaya engel teşkil etmediğini belirtmektedir.

Yorumlar

  1. salih 17 Aralık 2014 Cevapla
  2. şura 19 Şubat 2014 Cevapla
  3. meryem 11 Şubat 2014 Cevapla

Yorum Yap