Domuzların Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Domuzların Özellikleri Nelerdir?

ülkemizde domuzlar pek sevilmese de bu onların zeki hayvanlar oldukları gerçeğini değiştirmez. hayvanlar üzerinde yapılan testler sonucunda domuzların köpeklerden daha zeki oldukları ortaya konulmuştur. domuzlar evcil ve yaban domuzu olarak iki ana gruba ayrılır. evcil domuzlar en çok Çin, ABD ve Brezilya’da bulunur. yaban domuzları ise dünyanın pek çok yerinde bulunabilir.

domuz

domuzlar bitki, meyve ve sürüngen gibi çeşitli besinlerle beslenirler. özellikle de yabandomuzları. evcil domuzlar uzun burunlarını besin aramak için kullanırlar. domuzların burunlarında dişleri vardır. bu dişleri özellikle kendilerini korumak için kullanırlar.

domuzlar bir yaşına geldiklerinde yavrulamaya başlarlar. yavrulama konusunda çok yeteneklidirler çünkü tek seferde yirmi tane yavru doğurabilirler. ancak genelde on tane kadar doğururlar.

domuzlar genelde çamurlar içinde olurlar. çamurlar içinde yuvarlanırlar çünkü bu şekilde serinlemiş olurlar.

“Domuzların Özellikleri Nelerdir?” ile ilgili 33 yorum yapılmış.

 • DİNİ BİLGİLER Demiş ki:

  arkadaşlar tüm yazdıklarınızı okudum haklısınız onlarıda yüce rabbimiz ALAHU TEALA yarattı .ama domuzlar kendi boklarını yiyorlar eşlerini kıskanmıyorlar . kötü bir zararı olmasaydı rabbimiz niye haram kıldı akıl var mantık var yapmayın ya domuzun her türlüsü haramdır domuzla ilgili herşey haramdır

  • Ahmet TORAMAN Demiş ki:

   Güzel kardeşim haram’a kanıt için hurafe bilgiler ve insani unsurlar üzerinden nedenler uydurmak saçma ve yersiz. Ne yani eşini kısmanmıyor demekki haram! Boyle şeylerle dini yüceltmez, ancak tepkisel hale getirirsiniz. Herşeyden once bir şey haramsa haramdır. Allah bunu kitabı ile göndermişse bu budur. İnanan inanır inanmayan inanmaz herkesin bileceği bir iş. Kurandan herhangi bir şeyi inkar ediyorsan zaten münafıksındır. Bu da herkesin kendi tercihi. Peki Kuran’da yazanın neden olduğunu sorgulayamayacakmıyız? Sorgularız elbet, ama böyle yok kıskançmış yok bok yiyormuş gibi sığ söylemlerle geldiniz mi bu iş olmaz. Tavuk da pislik yer tavuk da leş yer ozaman tavugu ne yapacağız?

   Açıkça; Bakara, Maide, Enam ve Nahl surelerinde Domuz’un haram olduğunu Allah belirtmiştir. Ve domuzla birlikte diğer haram olanlarda belirtilmiştir. Kan, leş gibi… Hepsinin içeriğine bakılacak olunursa vücudun bakteri almasına uygun yapılar teşgil ettiği görülür.

   Ve aşağıda maide suresi 60. ayetten görüleceği üzere de Domuz necis (pis) olarak özellikle belirtilmiştir. Ben şundan eminmki burada Domuz’a neiz (pis) denmesinin sebebi hayvanın karakteri, dış pisliği, yedikleri değil. Etinin bakteriyel ve zararlı olması kaynaklıdır. Aksi halde bok ve et yiyen tavuk da, bok içinde yuvarlanan mandalar ve danalar da haram olurdu.

   Maide (60)
   De ki: “Bana vahyolunan Kur’an’da bir kimsenin yiyecekleri arasında leş, akıtılmış kan, domuz eti -ki o şüphesiz necistir- ya da Allah’tan başkası adına kesilmiş bir (murdar) hayvandan başka, haram kılınmış bir şey bulamıyorum. Fakat istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın kim bunlardan yeme zorunda kalırsa yiyebilir.” Şüphesiz Rabbin çok bağışlayandır, çok merhametlidir.

 • Anonim Demiş ki:

  kardeş Allah yeme diyo. kötü hayvandır veya zulmet demiyor. sen beslemeye devam et. kimsenin dediğine bakma. hatta sevaptır onları beslemen

 • MELEK1959kesangmail.com Demiş ki:

  merhaba arkadaşlar yazdıklarınızı bır kısmını okudum bende sızlere bır şeyler yazmak istiyorum bende bızm karşımız ormande askeriyeye aıt orman bölundu otoban oldu bızm taraftakı hayvanlar gecelerı genellıkle domuzlar yiyecek arıyorlar bende onlara komşulardan topladığım yıyeceklerı gunduz atıyorum onlara gece gelıp yıyorlar bana günah verme dıyorlar ama onlarda ALLAH’IN Yarattığı hayvanlar vıcdanım rahat olmuyor aç bırakmaya hiç bır zararları yok.

 • Anonim Demiş ki:

  Ne. Degisik yaaaa

  • Denizim Demiş ki:

   Tanrı hiçbir canlıyı boş yere yaratmamıştır.mesela bok böcekleri olmasa bitkiler fotosentez yapamazdı,cunku her gün binlerce ton gübre görmüyorlar bu böcekler,bitki olmazsa çiçek olmaz,cicek olmazsa arılar polenleri taşıyamaz ve döllenme olmayinca dünya çöle dönerdi. dommuzlarda ormanların traktörleridirler onlar yiyecek bulmak için uzun dişleri ile gazelleri karıştırılarak toprağın havalanmasını sağlarlar ki buda börtü böcek için yaşamı kolaylaştırır,domuzun yağı bazı çelik yay sanayinde kullanılmaktadır çatlama ve kavlamayi önler ayrıca eritilmiş domuz yağı 1.ci ve2.ci derece yanıklarda kullanılırsa tedavi hızlanır ve yanık izi kalmadığı görülür. Saygılar…..

 • TANGO Demiş ki:

  İŞİN KÖTÜ TARAFI DOMUZ YEMİYCEZ DERKEN ET PAHALI OLUYO,PAHALI OLUNCADA VATANDAŞ UCUZ BULDUĞU ÜRÜNÜ RASTGELE ALIP NE YEDİĞİNİ BİLE BİLMİYOR

 • sema nur Demiş ki:

  Domuz kendi bokunu yiyen bir hayvandır cipsler falan da domuz yağından yapılır

  • Feridun Telli Demiş ki:

   Sema Nur selam,
   Domuz yağı sadece cipslerde değil ambalajlı herşeyde kullanılıyor. e 220, e 330 gibi ibareler bunun Türk gıda kodeksindeki karşılığıdır. Yani hiç yemedim diyen bugüne kadar en az 150 kg domuz yağı yemiştir. Maalesef…

  • Anonim Demiş ki:

   Bilgi kırıntısı bile olmayan bir açıklama. Çiftlik domuzları yeterince beslenmediğinde pisliğini yemeye yeltenir. Yaban domuzu ise bunu yapmaz. Sema Nur, tavuktan , kanatlıdan uzak durmalısın. Tavuk mezar deşer , leş yer. Gagası her türlü pisliğin içindedir.

  • volkan.ist Demiş ki:

   valla en sevdigim hayvandir yemem ama cok guzel gorunusu var hosuma gidio

 • denizden babam ciksa yerim nedemek Demiş ki:

  domuz et yiyormus deniz ayvanlari yavrusunu dagil yiyebilecek tum seyleri yiyor

  • Feridun Telli Demiş ki:

   İsteyen yiyebilir domuz eti arkadaşlar. Zorla yemeyeceksin diye bişey yok. İsteyen domuz yer, isteyen sığır, isteyen vejeteryan takılır. Sıkıntı yok yani. Bear Grylls ağaç kurdu yiyor mesela?

 • gökhan Demiş ki:

  yemediğiniz için öyle konuşuyorsunuz tadına bakın o zaman vazgeçilmez olur

  • Anonim Demiş ki:

   sen işin iyi tarafını gören kötü tarafını görmeyenlerdensin herhal domuz geviş getirmez derisi hava almaz yağ oranı fazladır artı köpeklerin bile bazı yemediğişeyleri bile yer domuz ayrıca kendi yavrusunu bile yiyebilen bir hayvandır ve domuz eti yiyeninde domuzdan bir farkı insan şeklinde görünen bi nevi pis bi varlıktır………..ayrıca yiyenlare kızmam saygı duyarım özgürlük var ama okişilerden tiksinirim sevmem .

 • taha ubay Demiş ki:

  domuzlarınözeligi nedir

 • Hidayet Demiş ki:

  Etde yiyo otda yani hepcil dimi bu adı batasıca ¿

 • asya Demiş ki:

  ya alhm burda domuz war bizi yermi yaa ?? 15 yane abi bune şehirin nüfüsüna yetiştiler :(

 • mustafa Demiş ki:

  yav domuzun özelikleri ne kadar çok muş

 • çağla Demiş ki:

  peki domuzlar ne yer acil cvp ?

  • BİLGİLİ Demiş ki:

   DOMUZLAR CAGLA GENELDE SÜRÜNGEN VE BÖCEK YERLER HASAT MEVSİMLERİNDE TARLALARA GİRER MISIR YER EN COK SEVDİGİ HATTA GECE YANLARINA KADAR GİRDİGİM HALDE BENİ UMURSAMICAK KADAR BAYILIR GÖZLERİ BİSEY GÖRMEZ VE TARLALAR SULANDIKTAN SONRA TOPRAGIN YUMUSAMASIYLA BİRLİKTE TARLAYI ADETA TRAKTÖR TOPRAGI KOŞMUŞCASINA EŞERLER VE SOLUCAN BÖCEK VB SURUNGENLERİ ÇEREZ GİBİ ONLARA GÖRE TABİ YERLER GENELDE GECE AVLANIRLAR HAVANIN KARARMASI ONLARA YETERLİDİR

  • Anonim Demiş ki:

   KENDİ PİSLİĞİ DAHİL AKLINA NE GELİRSE HİÇ BOĞAZ SEÇMEZLER KÖPEK BİLE DAHA TEMİZDİR EN AZINDA SOLUCAN BÖCEK YEDİĞİNİ BİLE GÖRMEDİM AYRICA DOMUZLARIN DERİSİ HAVA ALMAZ İÇLERİNDE BİRTAKIM BAKTERİLER OLUŞUR VE GEVİŞ GETİRMEZLER

 • GÖNÜL Demiş ki:

  Domuzlar nasıl çoğalır

  • Eylül ç :>:/:*8-) Demiş ki:

   Dogurarak başyavruka nasıl olabilir akıllım aslında 1yaşında üremeye başlıyorlar 20 yavru dogurabilirler ama en az 10 yavru akılım :p:*Yorum Alanı*

 • Arzum Demiş ki:

  Domuz ülkemizde haram olabilir ama tüm hayvanlardan daha zekilerdir…

 • kadir Demiş ki:

  domuz ülkemizde nerelerde yaşar

 • sudenur Demiş ki:

  domuz haramdırr…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.