Diş Taşı (Tartar) Nedir? Diş Taşı Neden Oluşur?

Ana sayfa » sağlık » Diş Taşı (Tartar) Nedir? Diş Taşı Neden Oluşur?

Pek çok insanın önemli sorunlarından biri olan ama gerektiği kadar da önemsenmeyen diş taşı yani tartar nedir? Dişlerin iyi temizlenmemesi sonucu diş yüzeyinde meydana gelen bakteri plağının neden olduğu diş taşları, tükürükteki fosfat ve kalsiyum iyonlarının da etkisiyle sert bir tabaka haline gelir. Bu duruma karşı önlem alınmadığı takdirde diş eti iltihabı ve diş eti çekilmesi gibi bazı sağlık sorunları ortaya çıkar.

Halk arasındaki yaygın söylentiye göre diş etlerini temizletmek dişlere zarar veriyor. Ancak bu söylentinin hiçbir doğruluk payı yoktur. Diş taşları yoğun olarak tükürüğün en çok biriktiği yerde, yani alt ön dişlerin arka tarafında görülür. Temizlendiğinde diş araları da dahil olmak üzere dişlerde bir ferahlık meydana gelir. İşte bu durum dişlerde hassasiyet olarak yorumlanır ve diş taşlarının temizlenmesinin zararı olarak algılanır.

Dişlerin yeterince temizlenmemesi nedeniyle oluşan diş taşları 6 ayda bir yapılacak kontrollerle bir diş hekimine temizletilmelidir. Diş taşlarının temizletilmesinden sonraki ilk bir hafta içinde dişlerde hassasiyet olabilir ancak bu geçici bir durumdur. Diş taşlarının neden olduğu diş eti çekilmesi de zamanla düzelecektir.

dis tartariDiş taşı temizliğinin dişlere hiçbir zararı yoktur ve kolay bir işlemdir. Yoğunluğu kişiden kişiye değişmekle birlikte diş taşı temizliği maksimum yarım saat süren bir işlemdir. İşlemden sonra ilk bir kaç gün asitli içeceklerden uzak durmakta fayda vardır.

6 ayda bir yapılacak temizleme işlemleri dışında tekrar diş taşı oluşumunu önlemek adına dişlerin günde iki kere fırçalanması, diş ipiyle temizlenmesi gerekir. Ayrıca ağız bakım suyuyla düzenli olarak çalkalamak da faydalı olacaktır.

“Diş Taşı (Tartar) Nedir? Diş Taşı Neden Oluşur?” ile ilgili 1 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.