Deve Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Deve Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

Deveye sormuşlar “boynun neden eğri?” diye. O da “nerem doğru ki” demiş? dış görünümüyle atasözlerine konu olan develer aslında tarih boyunca insanlar için son derece faydalı olmuş hayvanlardır. gövdesine o eğriliği veren hörgüçleri sayesinde insanların çölleri aşmasını sağlamışlardır.

çünkü develerin hörgücü adeta bir beslenme çantası gibidir. karnını iyice doyurduktan sonra ihtiyacından fazla olan yiyecek ve suyu yağa dönüştürerek hörgücüne depolar. böylece hiçbir şey yiyip içmeden günlerce yol alabilir, çölleri aşabilir. ancak kızdırmaya gelemezler. bir şeye sinirlendiklerinde bağırırlar. hatta ısırabilir, çifte atabilir, tükürebilirler de. ancak kolay kolay sinirlenmezler, develer genelde sakin hayvanlardır.

adeta uzun yolları, çölleri aşmak için yaratılmış olan develerin çift kirpikleri vardır ve kulakları da uzun tüylerle korunur. böylece gözlerine ve kulaklarına kum kaçması engellenmiş olur.

deve

develerin yiyecek sorunu da yoktur. her çeşit otu, bitkiyi yer. bir deve tek seferde 95 litre su içebilir. develerle ilgili ilginç bir başka özellik ise; yavrusu olan bir dişi deve yola çıkmak zorunda kalırsa, yavru deve annenin yanında yürüyen başka bir devenin sırtındaki kafese konur. çünkü anne devenin bebeğini sürekli görmesi lazım . yoksa yavrusunun kaybolduğunu sanarak aramaya kalkabilir.

Develer tek ve çift hörgüçlü olmak üzere iki türdür. Arabistan devesi tek hörgüçlüdür. bu tür deve Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Hindistan’da yaşar. Asya devesi ise iki hörgüçlüdür. Orta Asya ülkelerinde yaşarlar.

“Deve Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?” ile ilgili 8 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.