Denizanasının Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Denizanasının Özellikleri Nelerdir?

denizin içinde serbestçe süzülüp duran bu yumuşak yaratıklar oldukça ilginç canlılardır. çünkü yaratılışları yönünden bir çok deniz canlısından çok daha farklıdır. örneğin onların vücudunda hiç kemik yoktur hatta beyni ve kalbi de yoktur. hatta denizanalarından koparak ayrılan bir kabarcık büyüyerek yeni bir denizanası oluşur. denizanaları kendi içlerinde bile farklı özellikler taşır. neredeyse 200’ü aşkın denizanası türü vardır. her bir türün biçimi, boyu, rengi farklıdır. bazılarının büyüklüğü 2 metre bile olabilir. renkleri ise türüne göre beyaz, mavi, pembe hatta kahverengi olabilir. bazıları bir ışık gibi parlar. biz denizlerimizde en çok mavi ve beyaz denizanalarını görürürüz

denizanası

görünümleri bir şemsiyeyi andırır. dokunaçlarının içinde zehirli hücreler vardır. yiyeceklerini bu zehirli dokunaçları yoluyla elde eder. önce avını zehirler ve ardından da yer. denizanaları bazı deniz canlıları yanında bitkileri de yer.

denizanalarının bazı türleri deniz canlıları için olduğu kadar insanlar için de çok tehlikelidir. bünyelerinde bulundurdukları zehir nedeniyle bir insana çarpmasıyla sadece bir kaç dakika içinde öldürebilir.

“Denizanasının Özellikleri Nelerdir?” ile ilgili 8 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.