Cüzzam Nedir? Cüzzam Nasıl Bir Hastalıktır?

Ana sayfa » sağlık » Cüzzam Nedir? Cüzzam Nasıl Bir Hastalıktır?

Daha çok tarih kitaplarında ya da tarihi filmlerde okuyup gördüğümüz cüzzam Nedir ya da nasıl bir hastalıktır, neden olur biliyor musunuz? Ya da günümüzde bu hastalık ne kadar yaygındır?

Cüzzam Nedir?

Hansen basili tabir edilen mikroorganizmanın sebep olduğu cüzzam ya da diğer adıyla lepra, deride yaralara yol açan, sinir sistemine ve bazı organlara zarar verebilen bulaşıcı bir hastalıktır. Geçmişte çok tehlikeli ve korkulan bir hastalık olan cüzzam, günümüzde kesin tedavisi olan bir hastalıktır.

Cüzzam nasıl bir hastalıktır? Cüzzam bulaşıcı mıdır?

Sanılanın aksine, cüzzam kolayca bulaşabilen bir hastalık değildir. Hatta yetişkinlere bulaşma ihtimali yok denecek kadar azdır. Buna karşılık anne sütünden bile bebeğe bulaşabilir ve çocuklara bulaşması daha kolaydır. Ne şekilde bulaştığı konusunda da kesin bir bilgi yoktur. Günümüzde Türkiye’de bu hastalığa sahip 2 bin civarı insan olduğu tahmin edilmektedir.

Geçmişte Günümüzde cüzzam hastalığı

Cüzzam hastalığının yol açtığı deri deformasyonları gittikçe yayılarak sakatlıklara varan sonuçlar dahi ortaya çıkarabilir. Günümüzde yaygın olmayan bu hastalığın eski dönemlerde oldukça yaygın olduğu bilinmektedir. İlk olarak Mısır ve Hindistan gibi bölgelerde olduğu, ardından geniş bir coğrafyaya yayıldığı görülür. Hastalığın Avrupa’ya kadar yayılmasındaki en büyük etken yapılan seferler ve savaşlardır. Hatta bu hastalık Avrupa’da o kadar yayılmıştır ki 13. yüzyılda sadece Fransa’daki cüzzamlı yurdunun 2 bin civarında olduğu bilinmektedir. Günümüzde Türkiye’de bu hastalığa yakalanmış 2 bin civarında insan olduğu düşünülürse, Ortaçağ Fransa’sındaki cüzzamlı sayısının ciddiyeti anlaşılacaktır.

cüzzam15. yüzyıldan sonra bu hastalığın yaygınlığı azalmış, günümüz Avrupa’sında ise son derece azalmıştır. Ancak dünya genelinde ne yazık ki hala yüzbinlerce cüzzam hastası bulunmaktadır. En çok görüldüğü yerler ise Çin, Hindistan ve Madagaskar bölgeleridir.

Cüzzam türleri nelerdir?

Cüzzamın lepramatöz, tüberküloit, borderline ve indetermine olmak üzere dört türü vardır. Lepramatöz en tehlikeli olanıdır. Hastalığın kuluçka süresi bir kaç ay da sürebilir, bir kaç yıl da sürebilir. Başlangıçta deride çıkan etrafı ağrılı bir çıbanla kendini gösterir. Ardından hastalığın türüne göre; felç, sakatlık gibi sonuçlar doğurabilir. İç organlara da zarar verebilir.

Cüzzam Nasıl Tedavi Edilir?

Az önce de belirttiğimiz gibi cüzzam günümüzde korkulacak bir hastalık olmaktan çıkmıştır. Ancak erken tanı çok önemlidir ve derhal tedaviye başlanması durumunda hiçbir hasara yol açmadan hastalıktan kurtulmak mümkündür. Tedavisi antibiyotikle olduğu kadar fizik tedavi, cerrahi ve psiyatrik tedavi şeklinde de olabilir. Yani hastalığın türüne ve evresine göre çeşitli tedavi yöntemleri mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.