Cücelik Nedir? Cücelik Neden Olur? Cücelik Hakkında Bilgi

Ana sayfa » sağlık » Cücelik Nedir? Cücelik Neden Olur? Cücelik Hakkında Bilgi

Çok sık karşılaşmasak da aslında yaygın sayılabilecek bir durum olan cücelik nedir? Neden olur? Erişkin bir insanın boyunun 1.25 cm altında olması cücelik (dwarfism) olarak tabir edilir. Cücelik nedir ve neden olur gibi konularda araştırmalar 1800’lü yıllarda başlamıştır. Yapılan araştırmalara göre cüceliğin nedenleri arasında şunlar vardır;

-Genetik yapı

-Hipofiz ve tiroit bezinin yetersiz çalışması

-Böbreküstü bezlerinin normalden fazla çalışması

-Erken ergenlik

Bu sebepler dışında nadiren kalp, karaciğer, akciğer gibi iç organ rahatsızlıklarından kaynaklanabilir.

Genetik yapıya bağlı cücelikte kıkırdaklarda kemikleşme bozukluğu görülür. Kol ve bacak kemikleri gibi uzun kemiklerde gelişme bozukluğu vardır ve hatta kol ve bacaklarda çarpıklaşma olur.

cucelik nedirHipofize bağlı cücelik uyumlu cücelik olarak da adlandırılır. Çünkü bu tip cücelikte vücut ile kol ve bacaklar orantılıdır. Önhipofiz bezinin yetersiz çalışmasından kaynaklanır.

Tiroit bezinin yetersiz çalışmasına bağlı olarak görülen cücelikte ise zeka geriliği, vücutta ödem, ince ses ve yağlı bir vücut yapısı olur.

Cücelikte erken yaşlanma tabir edilen özel bir türü de vardır. Bu cücelik türünde çocukluk dönemi dahil kişide yaşlı bir insanın görüntüsü vardır. Saçlar seyrek, cilt kırışık olur. Bu tür cücelik tehlikelidir zira salgı bezlerinin yetersiz çalışmasının yanı sıra damar sertliği nedeniyle hasta hayatı tehlikeye girebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.