Çocukların Beyin Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler

Ana sayfa » eğitim » Çocukların Beyin Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler

Her anne baba çocuğunun zeki bir birey olarak yetişmesini ister ve çocuğunun eğitiminde beyin gelişimine önem verir. Çocuğun yediği içtiğinden oynadığı oyuna ve yetiştiği ortama kadar her faktör beyin gelişiminde etkili olabilir. Özellikle çocuğun doğumundan itibaren ilk 6 yıl bu konuda son derece önem teşkil eder. Hatta bu sürece anne karnındaki dönemi de dahil edebiliriz.

Bebek deyip geçmemeli, tam tersine bebeklik döneminin beyin gelişimi açısından çok hassas bir dönem olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Çocuklar gördüğü ve duyduğu her şeyi algılayarak bilinçaltına kaydeder. Bize düşen çocuğun eğitiminde geri dönülmez hataları yapmaktan kaçınmak ve gerekli hassasiyeti göstermektir. Bunu yapmak da bilinçli birer ebeveyn olmaktan geçer.

Sanıldığı gibi matematik alanında zayıf olan çocuklar zeka yönünden zayıf değildir. Zira zeka türleri sayısal, sözel, görsel, müziksel, bedensel, sosyal, içsel ve doğacı olmak üzere sekize ayrılır. Buna göre çocuğun beyin gelişimini desteklemek için farklı etkinliklere ihtiyaç vardır.

beyin gelişimi1) Ardışık egzersizi: Okul öncesi çağından itibaren kelime ve cümleleri tekrar etmesi sağlanmalı. Ardışık sayılar tekrar ettirilmeli. Hepimizin çok iyi bildiği “iki resim arasındaki 7 farkı bulunuz” tarzı oyunlar oynanmalı. Toplama çıkarma gibi matematiksel işlemleri parmak hesabı yerine mümkün olduğunca aklından yapması sağlanmalı

2) Resim yapma: Resim yapmak beyin gelişimini destekler. Bir objeye bakarak onun resmini yapmasını sağlayın. Hatta anlattığı bir şeyin resmini çizdirin. Bunu yaptığında beğendiğinizi göstererek onu pekiştirin ki motivasyonu artsın.

3) Kitap okuma ve anlama: Kitap okumanın ne kadar faydalı olduğu su götürmez bir gerçek ancak kitap okumak tek başına yeterli olmayabilir. Çocuğunuza okuduğu kitabı size anlatmasını sağlayın.

4) Görsel hafıza: Çocuğunuza görsel bir tema (herhangi bir şekil ya da resim) gösterdikten sonra bu gördüklerini gözlerini kapatarak size anlatmasını sağlayın. Ya da ona bir hikaye kitabı okuyun ve bunu dinlerken gözlerini kapatmasını isteyin.

5) Her iki elin kullanılması: Çocuğunuz belki solak olmayabilir ancak bu, sol elini hiç kullanmayacağı anlamına gelmez. Yazı yazmak, yemek yemek gibi belli başlı faaliyetlerini yaparken her zaman kullandığı elini kullanabilir ancak mümkün olduğunca her iki elini de kullanmasını teşvik etmelisiniz. Bu, beynin her iki tarafının da aktif olarak çalışmasını sağlayarak beyin gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

“Çocukların Beyin Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler” ile ilgili 1 yorum yapılmış.

  • Lana Demiş ki:

    Teşekürler cok guzel bilgiler anne adayı olma hazırlaşan kadnlarmız için cooook güzel bilgler☺☺☺?????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.