Cırcırböceklerinin Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Cırcırböceklerinin Özellikleri Nelerdir?

bazılarının boyları serçe parmağımızdan daha küçük olan cırcırböcekleri özellikle yaz gecelerinde hiç durmadan öterler ya da cırlarlar.  oldukça yüksek seviyeli bu sesi ağızlarından çıkarmaz ön bacaklarıyla yaparlar. sert yapısı olan ön bacaklarını birbirine sürterler ve o bildiğimiz sesi çıkartırlar. ancak bacaklarıyla bu güçlü sesi çıkarma yeteneğine sahip olan yalnızca erkek cırcırböcekleridir.

erkek cırcırböcekleri çıkarttıkları bu ses sayesinde dişilere yerini belli eder. ayrıca diğer erkek cırcırböceklerine de uzak durmaları konusunda bir uyarıdır. cırcırböceklerinin kanatları vardır ancak genelde uçmak yerine sıçrayarak ilerlemeyi tercih ederler.

circirbocegi

çok güçlü çeneleri vardır. başta böcek olmak üzere her şeyi yiyecek bir potansiyelleri vardır. altı ayakları vardır. ön bacaklarıyla ses çıkaran cırcırböceklerinin diğer ilginç bir özelliği ise kulaklarının da ön bacaklarında olmasıdır.

tarla cırcırı, çalı cırcırı, ev cırcırı gibi bir çok türü vardır. yeşil, kahverengi, saman sarısı gibi farklı renklerde olabilirler. beyaz ve yeşil cırcırböcekleri ile çalı cırcırları sadece geceleri cırlar, diğerleri için ise gece ya da gündüz fark etmez, her zaman cırlayabilirler. öterler diyemiyoruz çünkü dediğimiz gibi o sesler ağızlarından değil bacaklarından çıkar.

amerika’da yaşayan bir cırcırböceği türünün sıcaklık ölçebilmek gibi çok ilginç bir özelliği vardır. bu yüzden ona termometre cırcırı derler. 15 saniyede kaç kere cırladıysa bu sayıya 40 ekleyerek o andaki hava sıcaklığının fahrenheit cinsinden derecesi ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.