Charles Dickens Kimdir?

Ana sayfa » biyografi » Charles Dickens Kimdir?

İngiliz yazar Charles Dickens 1812 yılında doğdu. yazdığı öyküler daha çok çocuklar üzerineydi. öğrencilik yıllarında bir gün yüksek sesle güldüğü için öğretmeni tarafından sopayla dövülmüştü. bu olay onu çok etkilemiş olmalı ki, kitaplarında yaşamın çocukların omuzlarındaki ağırlığından, yetişkinlerin çocuklara ne kadar kötü davrandığından bahsetti.

babasının, ödeyemediği borçları yüzünden hapse girmek zorunda kalan Dickens, henüz 11 yaşındayken okulu bırakıp boya fabrikasında çalışmaya başladı.

onun en önemli eserleri arasında Bay Pikvik’in Maceraları, David Copperfield, Oliver Twist, Bir Noel Şarkısı, İki Şehrin Hikayesi sayılabilir.

charles dickenskomik hikayelerin anlatıldığı Bay Pikvik’in Maceraları adlı eseriyle ünlendi. David Copperfield adlı eserinde kendi yaşadıklarını anlattı. Oliver Twist adlı eseri ise insanları düşündürmeye sevk etti. bu eseriyle yetişkinlere okuldaki eğitimlerinde çocuklara iyi davranmaları gerektiği, çocukların küçük yaşlarda çalışmak zorunda bırakılmamaları gerektiği mesajını verdi.

Bir Noel Şarkısı isimli kitabı ise günümüzde her noelde okunması adeta bir gelenek halini almıştır. Dickens bu eserinde Noel’i sevmeyen, hatta paradan başka hiçbir şeye değer vermeyen zengin ve huysuz bir adamın hikayesini anlatır.

Charles Dickens 57 yaşındayken hayatını kaybetti. öldüğünde şöhretinin zirvesindeydi.

“Charles Dickens Kimdir?” ile ilgili 1 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.