Cengiz Han Kimdir? Moğol İmparatorluğu’nun Kurucusu Cengiz Han

Ana sayfa » biyografi » Cengiz Han Kimdir? Moğol İmparatorluğu’nun Kurucusu Cengiz Han

Gerçek adı Timuçin olan Cengiz Han’ın 1155 yılında doğduğu tahmin ediliyor. Moğol oymak beylerinden Bahadır Bey’in oğludur. Cengiz Han henüz 12 yaşındayken babası ölünce oymak dağılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı. Ancak Cengiz Han’ı annesi Ulun Hatun yönetimi ele aldı ve bu görevi oğlu büyüyene kadar başarıyla yürüttü.

Timuçin büyüyüp delikanlı olunca oymağın yönetimini eline aldı. İlk olarak disiplinli ve güçlü bir ordu kurdu. Elbette bu orduyu kurmak yıllarını aldı. İkinci adım diğer oymakları emri altında toplamak ve daha da güçlenmekti. Bunun için harekete geçti, art arda yaptığı savaşlar sonucunda Moğol kabilelerini emri altına alarak 1206 yılında Moğol imparatorluğunu kurdu. Önce dönemin meclisi kurultay tarafından kendisine Hakan unvanı verildi. Ardından bir şaman kâhin kendisine Cengiz Han adını verdi. Cengiz Han ismi “Başbuğlar başbuğu” demekti.

cengiz hanTarihin en önemli imparatorlarından biri olan Cengiz Han, günümüz ülkelerinden Çin, Moğolistan, Kore, Rusya, Ukrayna, İran, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Irak, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Macaristan, Polonya, Tacikistan, Afganistan, Türkmenistan, Moldova ve Kuveyt’in hemen hemen tamamını ele geçirerek dünya tarihinin en büyük imparatorluklarından birini kurdu.

16 yaşındayken Börte ile ilk evliliğini yapan Cengiz Han’ın Kulan, Yesügen ve Yesüy adında üç başkadını daha vardı. İlk karısı Börte, Merkit kabilesi tarafından kaçırılarak bir başkasının karısı yapıldı. Cengiz Han Börte’yi bu kabilenin elinden kurtardıktan 9 ay sonra Cuci adındaki ilk oğlu dünyaya geldi. Bu nedenle Cuci’nin gerçek babasının kim olduğu hep tartışıldı ancak Cengiz Han her şeye rağmen Cuci’ye öz oğlu gibi davrandı.

Cengiz Han’ın Börte’den 3 oğlu daha oldu. Sağlığında ülkesini bu dört oğlu arasında paylaştırdı. Kendi yerine üçüncü oğlu olan Ögeday’ı geçirdi. Ömrü savaş alanlarında geçen Cengiz Han, 1227 yılında öldü, Moğol geleneklerine göre mezarı gizli tutulduğu için mezarının yeri bilinmiyor.

“Cengiz Han Kimdir? Moğol İmparatorluğu’nun Kurucusu Cengiz Han” ile ilgili 3 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.