C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Vücudumuz İçin Önemi Nedir?

Ana sayfa » sağlık » C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Vücudumuz İçin Önemi Nedir?

C vitamini, değeri en önce anlaşılan vitamin türlerindendir. yetişkin bir insanın günlük C vitaminine olan ihtiyacı 70 mg.dir. vicudumuz doğal yoldan C vitamini üretemediği için  bunu günlük olarak besinlerden ve içeceklerden karşılamak zorundayız.

C vitamini ile ilgili bilinmesi gereken çok önemli bir konu: C vitamini askorbik asit olarak da bilinir. askorbik asit sıcak, hava, pişirme, sigara gibi faktörlere maruz kaldığında kolayca imha olur. bu nedenle örneğin sigara içen insanların normalden daha fazla C vitamini tüketmesi gerekir. Sigara içen insanlar C vitamini eksikliğine daha fazla maruz kalırlar ve vücut dirençleri daha düşüktür. ayrıca C vitaminli sebze ve meyveler fazla bekletmeden hemen tüketilmelidir. pişirme yöntemlerinin de yiyeceklerdeki C vitamini üzerinde oldukça etkili olduğu unutulmamalıdır.

C vitamini eksikliğinde halsizlik, diş eti kanaması, saçların kırılması, skorbüt hastalığı, vücut direncinin azalması, eklem ağrısı, nefes c vitaminidarlığı gibi rahatsızlıklar baş gösterir.

C vitamini en çok hangi meyvelerde bulunur?

en fazla C vitamini içeren meyveler; limon, portakal, greyfurt, kivi, ananas, çilektir. ayrıca elma, erik ve armutta da C vitamini vardır

C vitamini en çok hangi sebzelerde bulunur?

kuşburnu, karnabahar, lahana, ıspanak, kuru soğan, biber, turp, tere, maydanoz ise en fazla C vitamini içeren sebzelerdir.

C vitamini dokuları bir araya getiren bağ unsuru için gereklidir. hastalıklara karşı korunmak için vücudumuzun günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak zorundayız. özellikle sigara içen, emziren ve hamilelerin C vitamini alımına biraz daha ağırlık vermesi gerekiyor.

“C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Vücudumuz İçin Önemi Nedir?” ile ilgili 35 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.