Beytül Hikme Nedir?

Ana sayfa » genel » Beytül Hikme Nedir?

Beytül Hikme, Abbasi halifesi Memun tarafından 830 yılında Bağdat’ta yaptırılan bilimler akademisidir. Bir kütüphane ve çeviri merkezidir. Beytül Hikme’nin anlamı Bilgelik Evi’dir. başta gelen etkinliği bilim ve felsefe kitaplarını arapçaya çevirmek olmuştur. bu çalışmalar sırasında dışarıdan getirilen kitaplarla İslam dünyasının en büyük kütüphanesi oluşmuştur.

Beytül Hikme’de dönemin bilginleri görev almış ve yöneticilik yapmıştır. Halife Memun, yabancı eserlerin Arapçaya çevrilmesi işine o kadar büyük önem vermiştir ki çeviri kitaplara kendi adına özel simge koydurmuş, çevirmenleri de çevirdiği kitabın ağırlığı kadar altınla ödüllendirmiştir.

beytul hikme nedirçevirilerin çoğu Farsça, Süryanice, Yunanca ve Sanskritçe eserlerden yapılmıştır. çevirisi yapılan yazarlar arasında Pisagor, Platon, Aristoteles, Hipokrat ve Sokrates sayılabilir. Beytül hikme’de elbette yalnızca çeviri yapılmıyor, çevirisi yapılan yazarların eserleri de büyük bir özenle inceleniyordu.

Beytül Hikme’deki etkinlikler gerçek anlamda bir Arap aydınlanması olmuş, kısa sürede bir çok düşünür ve bilim adamı yetişmiştir. ancak bu kurumun etkinlikleri kuruluşundan yaklaşık 30 yıl sonra önemini yitirmiş, Abbasiler döneminin en büyük kütüphanesi de 1258’de Moğollarca yağmalanmıştır.

“Beytül Hikme Nedir?” ile ilgili 8 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.