Baykuşların Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Baykuşların Özellikleri Nelerdir?

baykuş çoğu insan için çok ürkütücü hayvanlardır. hatta baykuşlarla ilgili çeşitli batıl inançlar türetilmiştir. uğursuz olduğu, çatısına konduğu eve uğursuzluk ve hatta ölüm getireceği gibi boş inançlar. aslında baykuşlar öyle sanıldığı gibi korkunç hayvanlar değildir. sadece geceleri yaşamayı severler o kadar.

baykuşlar böcek, balık, fare gibi canlıları yiyerek beslenirler. yiyeceklerini çiğnemeden yutarlar. böylece bu zararlı hayvanların sayısındaki artışı engellemiş olurlar.

baykus

doğaları gereği gece yaşamaya çok elverişlidirler. geceleri gözleri çok iyi görür, kulakları da çok iyi duyar. keskin gözleri ve kulakları sayesinde avının yerini kolaylıkla belirleyebilir. uçarken çok sessiz oldukları için de avına fark ettirmeden yaklaşabilirler.

geceleri karınlarını doyurduktan sonra gündüzleri uyumayı tercih ederler. ormanda bir ağacın dalları arasında saklanıp uyurlar.

bir baykuşun gözlerine baktığınızda çok tuhaf olan bakışlarını görürsünüz. onlar gözlerini hareket ettiremezler. bir oyuncak bebek gibi hareketsiz ve sabittir. bu yüzden etraflarını görebilmek için gözleri yerine başını çevirir. hatta başını neredeyse 360 derece döndürebilir ve bunu çok hızlı bir şekilde yapar.

“Baykuşların Özellikleri Nelerdir?” ile ilgili 15 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.