Balinaların Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Balinaların Özellikleri Nelerdir?

balinalar balık değildir. onlar birer memeli hayvandır. diğer tüm memeliler gibi yavrularını doğurur ve sütle beslerler. zaten balıklar gibi aralıksız bir şekilde suyun altında kalabilme gibi bir yetenekleri yoktur. nefes almak için suyun üstüne çıkmak zorundadırlar. başlarının üstündeki delikten içeri hava çekip tekrar suyun altına inerler.

balinalar havlamaya ve ıslığa benzeyen iki tür ses çıkarırlar. bu sesler onların birbirleriyle iletişim kurma şeklidir. bu sesleri çok uzaklardan bile duyabilirler.

balina

balinaların en büyük türü mavi balinadır. tam 150 ton ağırlığındaki bu canlıların boyu ise 35 metreyi bile bulabilir. yiyecek bulmak için kendilerini pek yormazlar. ağızları açık bir şekilde denizin altında dolaşmaları yeter. böylece minik deniz canlıları balinanın ağzının içine giriverir.

dev korkunç cüssesine karşın mavi balinanın dişleri yoktur. ancak ağızlarının tavanında sert deriden ipler sarkar. bu sık ipler hem suyun dışarıya akmasını hem de balinanın ağzına giren deniz canlılarını içeride tutar.

balinaların toplu intihar ettikleri bilinir. denizden çıkarak kendilerini kıyıya vururlar ve burada ölürler. bir tanesi bunu yaptığında diğerleri de onu yalnız bırakmamak için peşinden kıyıya çıkar ve topluca ölürler.

“Balinaların Özellikleri Nelerdir?” ile ilgili 75 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.